Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Birçok kişi bundan habersiz: e-Devlet sisteminde paranız birikiyor! Hemen sisteme giriş yaparak paranızı alın!

Birçok kişi bunu bilmiyor! Türkiye’nin dijital kapısı e-Devlet üzerinde paranız birikiyor. Hemen sorgulama işlemini gerçekleştirerek paranızı alabilirsiniz. Paranızı sistem üzerinden banka hesabınıza aktarabilirsiniz. İşte merak edilenler…

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları için e-Devlet’te bulunan bir ödeme alma yöntemi ortaya çıktı ve hâlâ birçok kişi bu sistemden habersiz. Buna göre bireysel emeklilik fon paylarının saklandığı kuruluş olan İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. kısaca TAKASBANK, sizlerin de parasını saklıyor ve bu tutar e-Devlet üzerinden sorgulanarak hesabınıza aktarılabiliyor. Peki e-Devlet üzerinden bu tutar nasıl görülebilir ve hesaba aktarılabilir?

SİSTEM ÜZERİNDEN SORGULAYIN

Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının emeklilik şirketlerine ödedikleri katkı payları karşılığı alınan emeklilik yatırım fonları ile hesaplarına yatırılan devlet katkısı fon, adet ve tutar bilgileri TAKASBANK’a işleniyor ve sorgulama işlemleri de yine buradan yapılabiliyor. Bu şekilde sizden kesilen bütün bireysel emeklilik tutarlarını görebilir ve paranızı geri alabilirsiniz.

TAKAS İstanbul sitesi üzerinde bulunan BES butonu ile sisteme katılım sağlanabiliyor. BES’in açıklaması ise sitede şöyle yapıldı:

“Bireysel Emeklilik Fon Payları Yönetimi Hizmeti; özetle, Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına Takasbank nezdinde alt hesap açılması, bireysel emeklilik fon paylarının oluşturulması, katılımcı alt hesaplarına dağıtımı ve saklanması, devlet katkısı tutar ve fon paylarının katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takibi, katılımcıların fon paylarına ilişkin yetkili mercilerden gelen takyidat taleplerinin işlenmesi ve katılımcılara Takasbank sicil numarası tahsis edilmesi işlemleridir.”

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BANKA HESABINIZA YATACAK

Siz de bireysel emeklilik sisteminin parçasıysanız e-Devlet’te sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle güncel şifrenizle e-Devlet’e giriş yapıp arama butonuna “TAKASBANK” yazmanız gerekiyor.

Daha sonra ilk seçeneğe yani Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri kısmına tıklayacaksınız:

Çıkan sayfada “BES katılımcı bilgisi bulunamadı” diyorsa alacağınız herhangi bir ödeme de bulunmuyor. Ancak siz de BES’e kayıtlıysanız, çıkan sayfada “Toplu Bakiye Sorgula” kısmı ve oradan “Sorgula”ya tıklayarak BES katılımcılığı süresince sizden kesilen miktarı görebilirsiniz.

Daha sonra ilgili bankayı arayarak e-Devlet’te görünen miktarın tarafınıza iadesini talep etmeniz gerekiyor. Mevcut tutar birkaç iş günü içinde hesabınıza yatmış oluyor.