Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

En düşük emekli maaşı 6.300 TL oluyor! Emekli maaşına ek zam TBMM’ye geldi: Nefesler tutuldu

En düşük emekli aylığı çıkarılan torba yasayla birlikte 3500 liraya çıkarılmıştı. Ancak en düşük emekli maaşı hakkında yeni bir gelişme yaşandı ve TBMM’ye yeni bir teklif sunuldu. Bu teklif kapsamında en düşük emekli aylığının yükseltilmesi istendi ve ayrıca işçi emeklilerinin de kamu emeklileri gibi toplu iş sözleşmesinden yararlanması talep edildi.

TBMM’YE GELDİ

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı ocak ayında yapılacak olan zamma çevrilirken enflasyon oranında maaşlar da zam görecek ve ücretler de artış yaşanacağı ifade edildi ve Ocak ayında hem özel sektör, hem kamuda çalışanlar ve ayrıca emekliler zamlı maaş alacağı vurgulandı. En düşük emekli maaşı hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, emekli maaşlarıyla artırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi ve bu teklifte en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması ve işçi emeklilerinin de kamu emeklileri gibi toplu iş sözleşmesinden yararlanmasının talep edildiği aktarıldı.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan bu konu hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Aydoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar değerlendirildiğinde 3500 TL ile geçinmenin imkansız olduğu da ortada. 13.7 milyon emekli vatandaşımız var. Bu rakamın bir kısmı 3500 TL ile geçinmeye çalışıyor. Bu insanların mevcut koşullarda insanca yaşam sürmeleri ne kadar mümkün olabilir? Bu ülkenin yöneticileri bu insanları yok mu sayıyor?

“DERHAL KANUN ÇIKARILMALI”

Konu çok acilen ele alınmalı ve derhal en düşük emekli aylığı hiç olmazsa asgari ücret seviyesinde olmalı. Emekli vatandaşlarımızı açlıkla sınıyorlar. Emekliler açlığa mahkum ediliyor. Çözüm TBMM’de. En düşük emekli aylığı asgari ücretin altında kalmamalı ve derhal kanun çıkarılmalı.

Bizim kanun teklifimizde en düşük emekli aylığının asgari ücretin altında kalmaması için verdiğimiz kanun teklifinin takipçisi olacağız. Kanun tekliflerimizi TBMM’ye sunduk. Bu sorunun hızla çözülmesi gerekiyor. Konunun yakın takipçisi olacağım.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 6.300 TL

En düşük emekli maaşı 3.500 TL olarak belirlendi. Temmuz ayından bu yana en düşük emekli maaşı 3.500 TL olarak uygulanıyor ancak maaşlara zam yapılıyor ama enflasyon durmuyor. Son açıklanan enflasyon ise yüzde 80 olarak belirtildi. Eğer enflasyon oranında zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 3.500 TL’den 6.300 TL’ye çıkacak.

Zam henüz kesinleşmedi. TBMM’de görüşülecek. Bir gelişme olduğunda ise okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.