Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş: Gram altın tahminimde iddiayı kaybettim…

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı, ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte hızlı ve sert bir düşüş eğilimine geçti. Zira Ağustos ayına ilişkin ABD’deki enflasyon oranlarında beklenti yüzde 8,1 seviyesindeydi ancak bir önceki dönemde yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, Ağustos’ta yüzde 8,3 olarak gerçekleşti. Enflasyonun beklentilerin üzerinde kalmasıyla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında agresif adımlar atacağı beklentisi güçlendi ve bu da altını baskıladı.

Veriler sonrasında hızla 1.700 dolar bölgesine gerileyen ons altın, daha sonra buradaki desteğini de kaybetti ve bu gerileme, yurtiçinde gram altın fiyatındaki gerilemeyi tetikledi. Gram altın fiyatında sert düşüş kaydedilirken, daha önce dile getirdiği tahminlerde yanılan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamada “İddiayı kaybettim…” dedi. İşte detaylar…

İSLAM MEMİŞ’TEN ALTIN AÇIKLAMALARI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, daha önce dile getirmiş olduğu gram altın fiyat tahminlerinde, fiyatın 1.000 TL altına düşmeyeceğini belirtmişti. Ancak ons altındaki gerileme sonrasında gram altın fiyatı da 975 TL seviyesine kadar düştü. Tahmininde başarılı olamayan Memiş bir video yayınladı ve “Altın fiyatlarında, gümüş fiyatlarında yaşanan sert düşüşler neyin habercisi? Öngörümde değişiklik var mı? Düşüşler ne kadar devam edebilir? Cevabını vermeye çalışacağım” dedi.

“BUNDAN SONRA NE OLABİLİR?”

Daha önceki tahmininde yanıldığını belirten Memiş, “Dolar serbest piyasalarda 18,41 – 18,44 aralığında. Gram altında da aynı, 970 yok. Şu anda gram altın 992 – 996 YL seviyesinde anlık. Peki bundan sonra ne olabilir? Altının onsu 1.660’a kadar geriledi… Piyasalar durgunluğu, enerji krizlerini ve Avrupa’daki resesyonu fiyatlıyor, bu iyi bir şey değil” dedi. İslam Memiş açıklamasının devamında ise “Altın ve gümüş güvenli limandır. Yılsonu öngörümde değişiklik yoktur. Olsa zaten ‘Nedenlerden dolayı aşağı yönlü revize etmek zorunda kaldım’ derdim ama yok” dedi.