Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Sadece çocuğu olan aileler yararlanabilecek! 1.300 TL’ye kadar nakit veriliyor: Paralar PTT üzerinden yatırılacak

Çocuğu olan ailelere müjde verildi. Hemen e-Devlet üzerinden başvurabileceğiniz açıklandı.1.300 TL’ye kadar nakit verileceği duyuruldu. PTT şubelerine gidebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de başvuru yapabileceksiniz. Detaylar haberimizde..

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli vatandaşlara çeşitli isimler altında destek vermeye devam ediyor. Çocuk yardım parası da bakanlığın verdiği ödemelerden sadece biri. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ya da direkt olarak şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

ŞARTLAR TEK TEK AÇIKLANDI

Bakanlık, başvuru şartlarını resmi web sayfası üzerinden tek tek açıkladı. Çocuk parası yardımını almak isteyenlerin bu şartlar doğrultusunda başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Yardım ödemesi 3 çocuğa kadar veriliyor.

Devlet, çocuklu ve dar gelirli ailelerin elinden tutmaya devam ediyor. Sosyal yardım ödemeleri her geçen gün artarken, vatandaşlar destek miktarlarını araştırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile çocuk yardım parasını almak mümkün. Ödemeler sırasıyla 1. Çocuk, 2. Çocuk ve  3. Çocuk için yapılıyor.

TC KİMLİK KARTI İLE PTT ŞUBELERİNE GİDEBİLİRSİNİZ

Doğum parası adı altında verilen bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin şartları iyice okuduktan sonra başvurularını yapabileceği belirtildi. TC kimlik kartı ile PTT şubelerine gitmeleri gerektiği belirtildi. Aynı zamanda annenin kimlik kartına ek olarak çocuğun kendi adına olan kimlik kartları ile işlem yapması gerektiği belirtildi.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet, doğum yapan çalışan çalışmayan tüm annelere sosyal yardım imkanı veriyor. Doğum yardımı parası almak için çocuğun t.c. kimlik kartının çıkmış olması yani nüfus kaydına işlenmiş olması gerekiyor. Kayıt işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra annelerin Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurması şartı aranıyor. Dilekçeyi sadece anne doldurabiliyor ve elektronik ortamda yani e-devlet aracılığı ile gönderim yapabiliyor. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine de başvuru yapmak mümkün. Yurtdışında yaşayan ve bu yardımdan faydalanmak İsteyenler ise başvurularını konsolosluk ve büyükelçilikler aracılığı ile yapabiliyor.