DünyaEditörün Seçtikleri

Cumhurbaşkanı kararnameyi imzaladı: Resmen duyuruldu! O ülkede başkent değişti

Gelen bir son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı resmen kararnameyi imzaladı. Başkentin adı değişti. Kazakistan’da bir grup milletvekili başkent Nursultan’a eski adı olan Astana’nın geri verilmesi için öneri yapılmıştı. Dün kanun kabul edilirken, haber bugün geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkentin isminin Astana olarak değiştirilmesine ilişkin kararnameyi imzaladığı duyuruldu. Detaylar haberimizde..

BAŞKENTİN ADI DEĞİŞTİ

Kazakistan’da bir grup milletvekili tarafından başkent Nursultan’a eski ismi Astana’nın geri verilmesi önerisi cumhurbaşkanının onayı ile “Anayasaya Değişiklikler ve İlaveler” kanun taslağına dahil edilmiş, parlamento dün kanunu kabul etmişti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in başkent isminin değiştirilmesine ilişki kararname cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlandı. Kararnamede, Tokayev’in “Kazakistan’ın idari ve bölgesel yapısıyla ilgili” yasanın 9.maddesi gereği başkent Nursultan’ın Astana olarak değiştirilmesine karar verdiği, bu kararnamenin resmi olarak yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ONAYIYLA DAHİL EDİLDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ruslan Celdibay, bir grup milletvekilinin başkentin yeniden Astana olmasına ilişkin önerisinin cumhurbaşkanı onayı ile Anayasa taslağına dahil edildiğini açıklamıştı. Celdibay, Cumhurbaşkanı Tokayev’in aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Kazakistan’ın bir devlet olarak güçlendirilmesinde ve başkentin oluşumunda belirleyici rolünü tarihi bir gerçek olarak gördüğünü, bu nedenle Nazarbayev’in ismini taşıyan diğer tesislerin ismini koruması gerektiğini söylemişti.

2019 MART AYINDA GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkeyi yaklaşık 30 yıl yönettikten sonra 2019 mart ayında görevinden istifa etmişti. Cumhurbaşkanı görevini devralan Cumhurbaşkanı Tokayev’in önerisiyle Nazarbayev’in ismi başkente verilmişti.