Ekonomi

Turist Sayısında Şok Gelişme

Rusya ile yaşanan uçak krizi turist sayısını vurdu. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında 8 binin üzerinde turist Türkiye’yi ziyaret ederken bu rakam 2016 Şubatında 55’te kaldı.

Rusya ile yaşanan uçak krizi ticareti vurduktan sonra bir darbe de turizm sektöründen geldi.  Elde edilen istatistiki bilgilere göre turizmin başkenti Antalya’da sektör, 2000’li yılların başından itibaren istikrarlı olarak büyümeye devam etti. Ancak 24 Kasım’da Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından turizm sektörü önemli bir dar boğazın etkisine girdi.
Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Türkiye’ye 8 bin 307 turist geldi. Bu yıl ise aynı ayda sadece 55 Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. Turizm sektörü kendisi ile birlikte 55 sektörü etkiliyor. Durum böyle devam ederse turizm sektöründen ekmek yiyen binlerce kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Almanya’dan gelen turist sayısında da önemli düşüş yaşandığı kaydedildi. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Almanya’dan Türkiye’ye 80 binin üzerinde turist geldi, bu sayı bu yıl Şubat ayında yüzde 31 gerileyerek 55 bine kadar geriledi. Turizmdeki bu düşüş özellikle ekmeğini turizmin çeşitli dallarından kazanan esnaf ve vatandaşı kara kara düşündürmeye devam ediyor.

ŞİLİVE PERU’DAN TURİST GELECEK

Turizmde yaşanan krizin ardından bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, turizm sektöründe çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışma yaptıklarını dile getirmişti. Elitaş yaptığı açıklamada 2016 yazında Peru ve Şili’den turist getirmek için hükümetin çalışma yaptığını kaydetmişti.
 

Bir Yorum

  1. Başbakan Rus turist sayısında düşme beklemiyorum demişti:)