Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Fiyatlarda görülmemiş gelişme yaşanacak: Yeni zam geliyor! Yeni ücretler tek tek belli oldu

Araç fiyatlarına ilişkin bir son dakika gelişmesi yaşanacak. Yeni zam geleceği duyuruldu. Ücretler ise tek tek belli oldu. Ukrayna ve Rusya arasında meydana gelen savaş, Avrupa’da enerji fiyatlarına yüzde 200 zam olarak yansıdı. Otomotiv sanayisinde üretim maliyeti artacağı açıklanırken, bu durumun sıfır araç fiyatlarına zam gelmesine neden olacak.

EN UCUZ ARABA 700 BİN TL OLACAK

Sektörde ÖTV güncellemesi beklenirken, en ucuz sıfır araba fiyatları 400 bin TL’yi bulurken, bu rakamların yakın zamanda 700 bin TL’ye kadar ulaşabileceği de gelen bilgiler arasında.

ENERJİ ARTIŞINI TEK BAŞINA

Otomotiv sektöründe çip krizi devam ederken, şimdi de Rusya yüzünden enerji konusunda sıkıntılar yaşanacak. Sektörde tedarik sanayicileri ana sanayinin fiyat güncellemesi yapmamasından dolayı, enerji artışını tek başına üstlendi.

SATIŞLAR İÇİN ‘KÖTÜ SENARYO’

Sektör temsilcileri satışlardaki daralmanın iki sebepten dolayı olduğunu ifade ediyor. Bunlardan ilkinin artık bu fiyatlardan araç alacak perakende müşterisinin azalması ikincisinin ise krediye ulaşmada yaşanan zorluk olduğunu dile getiriyorlar. Ayrıca krediye ulaşımda bir rahatlama olmaması ve matrah güncellemesi yapılmaması halinde, önümüzdeki aylarda satışlardaki düşüşün devam etmesini beklediklerini belirtiyorlar.

“MALİYETLER FİYATLARI YUKARI ÇEKİYOR”

MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, enerji krizinin boyutuna değindi. Çağdaş, 2022’de tahmin edilemeyen Rusya-Ukrayna gerginliğine bağlı olarak piyasa koşullarının oldukça değiştiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yurt dışında maliyet kaynaklı ciddi bir enflasyon oluştu. Bu enflasyon tabi maliyetlerle birlikte araç fiyatlarını yukarı çekti. Biz Renault olarak bundan kötü etkilendik. Fiyatlarımıza yansıtmak zorunda kaldık. Üretici açısından bakıldığında yüzde 30’luk bir artış yaşandı. Ama Türkiye’ye yansıması ÖTV etkisiyle daha yüksek seviyeye çıktı. Bu koşullarda Türkiye pazarı bu sene kişisel inancıma göre 700 bine belki ulaşabilir”