Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Orta Vadeli Program ile 2023 zammı açıklandı! Emekli ve asgari ücret zammı açıklandı: İşte zamlı maaş tablosu

Temmuz ayında gelen ara zamdan sonra hem çalışanların hem emeklilerin hem de memurların gözü kulağı ocak ayındaki yeni yıl zammına çevrilirken Temmuz ayından ocak ayına kadar geçen 6 ayı baz alarak zam alacak olan bu kesimler için tahmini zam rakamları ise, hükümetin Orta Vadeli Program hedeflerinden geldiği belirtildi.

ZAM BEKLEYİŞİ BAŞLADI

Enflasyonun hızla artmasıyla birlikte, bu yıl ara zam alan tek grup kamu çalışanları ve kamudan emekli olan vatandaşlar olmadığı belirtildi ve bu vatandaşlarla beraber SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlar gibi ara zamdan asgari ücretli çalışanların da yararlandığı belirtildi. Asgari ücretli çalışanlar ise, değerleme oranında zam alarak, net 5 bin 500 TL ücrete ulaşırken Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte Türkiye’de yaklaşık 14 milyon emekli, 5 milyon kamu çalışanı ve 8 milyondan fazla asgari ücretli çalışan için zam bekleyişi başladığı vurgulandı.

ENFLASYON FARKI YÜZDE 12

En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olmasını talep eden SSK ve Bağ-Kur emeklileri ve toplu sözleşmeden gelecek olan yüzde 8’lik zammın üzerine enflasyon farkı zammı alacak olan memur ve memur emeklileri için ocak zammı yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığı belirtilerek Orta Vadeli Program’daki yıl sonu beklentisi verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri içine 6 aylık artışın yüzde 20 civarında olması beklendiği vurgulandı. Bu noktada enflasyon farkının ise yüzde 12 olması beklendiği bildirildi.

7.500 TL OLABİLECEK

Memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri kadar ocak zammını merak etmeye başlayan bir diğer kesim ise, asgari ücretli çalışanlar olduğu belirtilerek Orta Vadeli Program hedefi dikkate alındığında ortalama bir zamma ulaşan asgari ücretin ocak ayı itibariyle ulaşması beklenen net tutarı ise, en az 7 bin 500 TL olarak görüldüğü bildirildi.