Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ehliyeti olup 30 yaşından büyük olanlara duyuru yapıldı! Yeni dönem başladı: Yapmayanlar dev ceza ödeyecek

Eski tip ehliyeti olan vatandaşların mutlaka yeni tip ehliyetini almaları gerektiği paylaşıldı. Konu ile ilgili olarak ehliyet sahiplerinin yenisi için mutlaka bir ödeme yapması gerekiyor. Ehliyet Yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabileceği paylaşılırken ehliyet yenileme ücretinin 15 TL olduğu bildirildi. Vatandaşların 31 Aralık’a kadar mutlaka yapması gerekiyor ve bu tarihten sonra yapmayanların büyük ceza ödeyeceği bildirildi.

YAPMAYAN CEZA ÖDER

İçişleri Bakanlığı tarafından ehliyetler için yeni dönem başlatıldı. Ayrıca bu yeni döneme tamamen geçiş için de yeni tarih paylaşıldı. Bu tarihe kadar ehliyet sahiplerinin mutlaka yaptırması gerekiyor. Yukarıda paylaştığımız tarihe kadar yapmayan eski tip ehliyet sahiplerine büyük ceza verileceği aktarıldı.

Ayrıca ehliyet yenileme işlemi yapacak olan vatandaşların randevu alması gerektiği bildirildi. Bu işlemler için NVİ’den randevu alınması gerektiği belirtilerek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından randevu alınabileceği vurgulandı.

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER

Ehliyet yenileme işlemi için de bazı belgelerin bulundurulması gerekiyor. Bu belgeler ise şekilde aktarıldı:

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)