Ekonomi

Dolar kuru için tarihi hafta geldi çattı! TCMB ve Fed faiz kararları ne zaman açıklanacak?

Yurtiçi piyasaları etkilemesi beklenen 2 önemli gelişmenin yaşanacağı kritik haftaya girildi. Bu hafta özellikle dolar kuru adına, merkez bankalarının açıklayacağı faiz kararları takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos ayında beklentiler faizin sabit tutulacağı yönündeyken sürpriz bir kararla faizde 100 baz puanlık indirim uygulamıştı.

Dolarda yükseliş eğilimi görülmeye devam ederken, gözler Merkez Bankası’nın Eylül ayı faiz kararına çevrildi. Öte yandan bu hafta hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda etkili olması beklenen ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı da açıklanacak. Fed’in ise Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artışı kararına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. İşte detaylar…

TCMB FAİZ KARARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını 22 Eylül Perşembe günü sonlandıracak ve politika faizi kararını açıklayacak. TCMB’nin, Eylül ayında faizi sabit tutması bekleniyor. AA Finans’ın 22 katılımcı ile gerçekleştirdiği, TCMB’nin PPK toplantısına yönelik beklenti anketinde 29 katılımcının 19’u, faizin %13’te sabit tutulacağını öngörüyor. Ayrıca katılımcıların 9’u 100 baz puanlık ve 1 ‘i de 50 baz puanlık faiz indirimi öngörüyor. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası, faizi sürpriz bir kararla %14’ten %13’e indirmişti.

FED FAİZ KARARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Dolar kuru üzerinde etkili olması beklenen TCMB faiz kararının yanı sıra bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da faiz kararı takip edilecek. Küresel piyasalarda Fed’in parasal sıkılaştırma adımları ve şahin tutumu ile güçlenen doların, Fed’in bu tutumuna devam etmesi halinde güçlenmeyi sürdürmesi bekleniyor. Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ise 21 Eylül’de sonlanacak ve Fed’in de en az 75 baz puanlık faiz artışı uygulamasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.