EkonomiGündem

Kira fiyatları gündemden düşmüyor: Bugün belli oldu! Dikkat geçen veriler açıklandı

Kiralarla ilgili dikkat çeken gelişme bugün ortaya çıktı! Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Ağustos 2022 dönemine ait Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporunu yayımladı.

Buna göre, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı ağustos ayında yüzde 167,7 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 56 TL olarak gerçekleşti.

Sözcü’nün aktardıkları ve BETAM’ın yaygın bir emlak sitesinin ilanlarından derlediği verilere göre, cari kira fiyatları geçen yıla göre artmış olsa da ortalama kira fiyatı temmuz ve ağustosta azaldı. Haziranda metrekare 56,5 TL olan ortalama kira fiyatı ağustosta 56 TL’ye geriledi. Buna göre ülke genelinde ortalama fiyatlar iki ayda toplam yüzde 0,88 geriledi.

İZMİR’DE ZİRVEYİ GÖRDÜ

Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 153,2, Ankara’da yüzde 164,1, İzmir’de ise yüzde 169,6 oldu. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 80,6 TL, Ankara’da 40,6 TL, İzmir’de ise 58,8 TL olarak gerçekleşti. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları ülke genelinde ve İstanbul’da azalırken Ankara’da ve İzmir’de arttı.