Gündem

Tüm sürücülerin dikkatine: Saniyeler içinde tespit ediyor, 2.815 TL ceza kesiyor!

Enerji krizinin giderek büyüdüğü son dönemlerde ülkeler enerji krizini önlemek adına çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda birçok alanda çeşitli adımlar atılırken, Türkiye’de de önemli bir adım hayata geçirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, “ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması” amacı ile Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) 81 ilde uygulamaya alındı.

Sistem, seyir halindeki araçların egzoz emisyonlarının yapılıp yapılmadığını saniyeler içerisinde elektronik olarak tespit ediyor ve ilgili plakalar hakkında otomatik olarak tutanak oluşturuyor. Egzoz gazı emisyon ölçümleri yaptırılmamış olan araçlar, seyir halindeyken tespit edilebiliyor ve sistem üzerinden oluşturulan tutanak ile 2 bin 815 TL ceza kesilebiliyor. Merakla beklenen EGEDES, Sivas’ta da uygulamaya alındı. İşte detaylar…

EGEDES SİVAS’TA DA DEVREYE ALINDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hava kirliliğinin azaltılması amacıyla 81 ilde uygulamaya konulan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES), Sivas’ta ta hayata geçirildi. Seyir halindeki araçların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin yaptırılıp yaptırılmadığını saniyeler içerisinde tespit eden sistem, elektronik olarak oluşturduğu otomatik tutanak ile 2 bin 815 TL ceza kesebiliyor. Sistem, Sivas’ta da belli periyotlarda Sivas’ı çevre kentlere bağlayan kara yollarındaki kontrol noktalarına yerleştirilmeye başlandı.

YETKİLİLER YERİNDE İNCELEME YAPTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Şube Müdürü Çevre Mühendisi İbrahim Kaya, Sivas-Erzincan karayolu üzerindeki kontrol noktasında EGEDES ile yapılan denetlemeleri yerinde inceledi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kaya, ulaşım kaynaklı hava kirliliğine dikkat çekti ve solunan havayı kirleten en önemli faktörlerden birinin egzoz gazı emisyonları olduğunu ifade etti.

Bu durumun insan sağlığı açısından hayati önem taşıdığını belirten Kaya, EGEDİS’in 81 ilde uygulamaya geçirildiğini ifade etti. EGEDİS ile denetimler sonucu ölçümü yaptırılmamış araçların sayısının düşürülmesi hedefleniyor.