Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

2023 emekli maaşı zammında flaş gelişme! Emekli maaşı 7.000 TL olabilir: Hemen maaşınıza bakın

Milyonlarca emekli tarafından Ocak ayında maaşlara yapılacak olan zam araştırılmaya başlandı. Zam oranlarında 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon oranları belirleyici olacağı için veriler yakından takip edildiği belirtilerek r. Ocak ayında emekliye 6 aylık TÜFE artışı, memur ve emeklilerine yüzde 8 zam ve enflasyon farkı yansıtılabileceği bildirildi. Taban aylıkların artması ve zam oranının ilave artışla yükseltilmesi gibi durumların olması beklendiği bildirildi.

ARAŞTIRMALAR HIZLANDI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklilerini ilgilendiren açıklama geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne bakılırsa yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,73 olarak güncellendiği belirtilerek Ocak zammı hakkında araştırmaların hızlandığı vurgulandı.

YÜZDE 8 ARTIŞ VAR

Ocak milyonlar için zam ayı olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2022’nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen TÜFE oranında zam verilirken, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 8 artış ve enflasyon farkı yansıtılacağı bildirildi.

Zam oranlarında 2022’nin ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon belirleyici olacağı için veriler yakından takip edilirken şu ana kadar 2 aylık veri belli oldu. Temmuz-Ağustos enflasyonu yüzde 3.86 çıktı.

Artışa ilişkin son ipucu da Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nden geldi. Ankette katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 67.73 oldu.

ZAM ORANI KISMEN BELLİ

Yapılan tahminler doğrultusunda 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 17,83 oalrak gerçekleşeceği bildirildi. Bu durumda SSK ve Bağ Kur emeklilerinin Ocak ayında yüzde 17,83 zam alması baklendiği bildirildi.