Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ehliyeti olan herkese çok büyük duyuru! Hala yaptırmayanlar yaptırsın: Dev cezası var

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) bir il genelinde daha uygulamaya geçirilirken sistemin plakalarından emisyonları ölçmeden araçları anında algılayacağı araç ölçümlerini yapmayan sürücülere sistem üzerinden oluşturulan raporla 2815 TL ceza verilebildiği aktarıldı.

OTOMATİK RAPORLANACAK

Sivas’ta kontrol noktalarında bulunan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi, emisyon ölçümü olmayan araçların plaka kayıtları üzerinden anında tespitini yapabileceği belirtilerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması amacıyla 81 ilde hayata geçirilen EGEDES, hareket eden araçlardan kaynaklanan emisyonların yapılıp yapılmadığının anında fark edilebileceği aktarıldı. Ayrıca araçların sistem üzerinden otomatik olarak raporlandığı bildirildi.

HAVA KİRLİLİĞİNİN ALTI ÇİZİLDİ

Söz konusu sistem Sivas’ta olduğu gibi şehri çevre illere bağlayan karayollarındaki kontrol noktalarında da uygulamaya konulduğu belirtilerek Sivas karayolu-Erzincan kontrol noktasında EGEDES ile yapılan incelemeye alan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Şube Müdürlerinden Çevre Mühendisi İbrahim Kaya, trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin altını çizdiği paylaşıldı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Çevre Mühendisi Kaya, soluduğumuz hava kirliliğinin en büyük kaynaklarından birinin araç emisyonları olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu sebepten bakanlığımız insan sağlığı için hayati önem taşıyan bu durumu göz önüne aldı ve Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi’ni 81 ilde uygulamaya geçirmiştir”

İDARİ YAPTIRIM YAPILIR

EGEDES’te yapılan denetimlerin amacının, ölçümü yapılmayan araç sayısını azaltarak, emisyon ölçümleri konusunda farkındalık yaratmak ve ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliğini azaltmak olduğunu belirten Kaya, “Sistemi kullanan personel, sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım başlatabiliyor” diyerek sözlerine devam etti.

81 İLDE UYGULANACAK

Sanayi ve Savunma Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca imzalanan ve bedeli 5 milyon olan proje tamamlanmak üzere olduğu belirtildi ve sistemle beraber personel sayısında da azalma görüleceği vurgulandı. Ayrıca bu aletin son testleri ekipler tarafından yapılırken, cihaz dağıtımı, kurulumu ve personellerin eğitimi için bir takvim yapıldığı paylaşıldı ve bakanlığın yeni yılın ilk yarısının sonuna kadar her il için plaka tanıma cihazı temin edecek ve EGEDES uygulamasını 81 ilde yaygınlaştıracağı vurgulandı.