GenelGündemSağlık

Anne babalar dikkat! Okulların açılmasıyla birlikte yeniden artış gösterdi: Çocuklarınızda bu belirtiler varsa…

Anne babalar dikkat! Okulların açılmasıyla birlikte vaka sayıları da yeniden arttı! Solunum yolu enfeksiyonları şikayetlerinde yeniden artış başladı.

Çocuk polikliniklerinde üst solunum yolu enfeksiyonları şikayeti ile başvuran çocuk hasta sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Uzm. Dr. Betül Altan, çocukların bol sıvı alımı, kaliteli uyku ve yeterli-dengeli beslenmesinin önemini anlattı.

Çocukların kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süre kalmalarının enfeksiyon riskini arttırdığından bahseden Uzm. Dr. Betül Altan, “Okulların açılması, çocuklarda enfeksiyon, alerji gibi hastalıkların da görülme sıklığını arttırmaktadır. Bunun sebebi çocukların, kapalı ve kalabalık ortamlarda daha uzun süre kalmalarıdır. Toplu şekilde havasız ve kapalı ortamlarda bulunulması enfeksiyon artışına sebep olabilmektedir. En sık görülen okul çağı enfeksiyonları, viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.”

“Genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bu aşamada serum fizyolojik veya okyanus suyu ile burun pasajının açık tutulması sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın orta kulak iltihabı, bronşiolit veya zatüreye ilerleme riski artar. Burun temizliğinin yanı sıra bol sıvı alımı, kaliteli uyku ve yeterli-dengeli beslenme önemlidir” ifadelerini kullandı.

HASTALIĞA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Uzm. Dr. Altan, “Enfeksiyon sıklığını azaltmak için el hijyenine ve kişisel eşyaların hijyenine dikkat edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmek, bol sıvı tüketmek, uyku saatlerine dikkat etmek çocukların bağışıklık sistemini güçlenmesi için önemlidir. Okullarda sınıflar sık sık havalandırılmalı, ev içinde çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalıdır. Çünkü sigara dumanına maruz kalan çocukların enfeksiyon ve bonşiolit riski ciddi olarak artmaktadır.

Bunların yanı sıra çocuklar paket gıdalardan uzak tutulmalı, yeterli ve dengeli beslenme konusunda destek olunmalıdır. Hasta olan çocukların mümkün olduğunca evde istirahati uygundur. Viral enfeksiyon düşündüğümüz çocuklara antibiyotik tedavisine başlamıyoruz. Uygunsuz antibiyotik kullanımı başka hastalık etkenlerine direnç gelişmişse ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin kaybına neden olabilmektedir. Yılda dörtten fazla kulak enfeksiyonu, iki ve ikiden fazla sinüzit, iki aydan uzun süre etkili olmayan antibiyotik tedavisi, ağızdan ve deriden süregen mantar enfeksiyonu durumları immun yetmezlik açısından bir uzman tarafından değerlendirilmedir” diyerek alınabilecek önlemleri sıraladı.

ENFEKSİYON BELİRTİLERİ

Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle üşüme ve öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, balgam, baş ağrısı, ateş, yüzde basınç, kulak ağrısı, soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet ve hapşırma durumlarından birini veya birkaçını içerebilir. Belirtilerin başlangıcı genellikle virüse maruz kalma zamanından 1-3 gün sonra başlar.