GenelGündem

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş açıklama geldi: Son günlerde giderek artıyor! İşte alabileceğiniz önlemler…

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş açıklama geldi. İstanbul’da son yıllarda çoğalan sivrisinekler nedeniyle hastanelere başvuruların artmasıyla, Bakanlık sivrisinek ısırıklarına karşı alınabilecek önlemleri sıraladı.

Aedes türü sivrisinekler özellikle Batı Nil Ateşi hastalığına neden oluyor. Batı Nil Virüsü de özellikle Yunanistan’da ciddi sayıda vakaya neden oluyor. Uzmanlar, virüsü taşıyan sivrisineklerin Türkiye’yi de ziyaret edebileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Şişlik, kaşıntı ve kızarıklık ile belirti veren sivrisinek ısırmalarına karşı Sağlık Bakanlığı rehber yayımladı, alınacak önlemler sıralandı. Buna göre evlerin etrafında bulunan su birikintileri, sarnıç, su depolama tanklarının üzeri kapatılmalı.

İŞTE ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Sonbaharla birlikte sezonu biten havuzlar boşaltılmalı, dolu havuzların üzeri de kapalı olmalı. Prof. Dr. Oğuztürk de kovalarda yarım kalan suların da bir süre bekletildiğinde sivrisinekler için ideal bir ortam oluşturduğunu aktardı. Sivrisineklerin yoğun olduğu bölgelerde uzun kollu gömlek, pantolon gibi kapalı kıyafetler tercih edilmeli. Kapı ve pencerelere sineklik takılmalı. Sivrisinekler en ufak deliklerden içeri girerek korunmuş ve sıcak ortamda üreyebiliyor. Bu nedenle havalandırma borularının üzeri tül ile kapatılmalı.

Sinekler üzerinde itici bir etkisinin olması nedeniyle ev ve teraslarda sarı renkli ampul kullanılması da koruyucu tedbirler arasında