EkonomiGenelGündem

Araç almayı düşünen herkesi ilgilendiriyor: ÖTV indiriminde merak edilen açıklandı: Yalnızca bu iki otomobil modeli…

Araç almayı düşünen herkesi ilgilendiriyor! ÖTV indiriminin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte merak edilen detaylar ortaya çıkıyor. Güncel olarak ise düşük ÖTV dilimine giren yalnızca iki modelin olduğu belirtiliyor. İşte detaylar…

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Milliyet’e konuştu. Ertemel, düşük ÖTV’ye giren modelleri şöyle açıkladı: “Fiat Egea 1.4 benzinli baz model manuel şanzıman ile Hyundai i10 yüzde 70’lik dilimde. 353 bin TL ile 400 bin TL arası araçlar yüzde 70 ki sadece iki model bu baremde, 401 TL ve üstü araçlar yüzde 80’lik dilimde.”

ÖTV İNDİRİMİ OLMAYACAK

“Geçtiğimiz zaman süresince çeşitli sebeplerden ötürü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti ortamı oluşmuştu. Ancak geldiğimiz noktada, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar da göz önüne alındığında biz ÖTV indirimi olmayacağı kanaatindeyiz.”

“Matrah güncellemesi halinde bazı otomobiller daha alt yüzdelik dilimde olacağından fiyatlarda mutlaka yüzde 10-15 oranında gerileme olacaktır . Ancak bunun yanında sıfır araçtaki tedarik zorluğu ve yaşadığımız global krizlerin etkisiyle her geçen gün artan üretim maliyetleri neticesinde fiyatların tekrar yukarı yönlü ivmeleneceğini düşünüyoruz. Bu sebeple otomobil satın almayı planlayan vatandaşlarımızın bu planlarını ertelememelerini ve otomobil alımlarını gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz.”