EkonomiGündem

Bakan Bilgin’den asgari ücrete zam müjdesi geldi! Tarihi zam geliyor, asgari ücret en az…

Asgari ücrete Temmuz ayında gelen zammın ardından yeni ücret 5500 TL olmuş, ancak yüksek enflasyon bu zammı da kısa sürede eritmişti. Gözler ise Aralık ayında uygulanacak zamma çevrildi. Bakan Bilgin son dakika asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısına katıldı. Burada hem asgari ücret hem de EYT hakkında konuşan Bakan Bilgin şunları söyledi:

“Toplumun orta kesiminin esnaftan oluştuğunu belirten Bilgin, “Bir toplumda sağlıklı bir toplumsal düzen varsa esnafların mutlu olması, esnafların sorununun çözülüyor olması lazım. Özellikle değişim dönemlerinde, sorunların arttığı, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde bunu daha çok hissederiz.”

ASGARİ ÜCRETE TARİHİ ZAM

“Devletimiz, ABD gibi 20 trilyon doları aşan bir milli gelire sahip değil, İngiltere ya da Almanya gibi milli gelire sahip değil. Ne kadarız? 1 trilyon dolara yakınız. Buna rağmen Türkiye, 20 trilyon dolarlık ekonominin yaptığını, sosyal bakımdan yaptı, vatandaşlarını korudu. Dolasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız bu enflasyon döneminde ‘yurttaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ dedi. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Asgari ücreti tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasından temmuzda da bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Yani biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız.”

Yeni asgari ücretin ise Aralık ayında en az 7500 TL olarak belirlenebileceği konuşuluyor.