Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Sigaraya yeni zam: En ucuz sigara bile artık pahalı oluyor! Yeni sigara fiyatları kaç TL oldu?

Yıl başından bu yana sigara fiyatlarına peş peşe zam gelmeye devam etti. Ancak daha yeni zamlanan sigaraya yeni zam göründü. En ucuz sigara bile artık pahalı oluyor. Peki, yeni sigara fiyatları kaç TL oldu? Sigara fiyatlarında son durum ne? Detaylar haberimizde..

2022 yılında artış gösteren küresel enflasyon, yükselen döviz kurları ve ÖTV’nin etkisi ile birlikte artış göstermeye devam ediyor. Temel gıdalardan akaryakıt ürünlerine kadar pek çok sektörde fiyatlar peş peşe artmaya başladı. Bu yıl içerisinde sigara fiyatları 8 TL arttı. Temmuz ayındaki son 2 TL2lik artış sigara fiyatlarına direkt yansıtıldı.

ARTIK EN UCUZ SİGARA BİLE PAHALI

Sigaraya gelen ve yansıtılan son 2 TL’lik zamdan sonra vatandaşlar sigaraya yeni bir zammın gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Sektör temsilcileri tarafından Eylül ayında yeni zam beklentisi oluşurken, konuya ilişkin gelen açıklamada artık en ucuz sigaranın bile pahalı olduğu belirtildi.

SİGARA ZAMMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Geçen günlerde sigara fiyatlarına ilişkin açıklama Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar tarafından geldi. Dündar, yaptığı açıklamasında Temmuz ayında tütün fiyatlarındaki artışın eksik olarak yansıdığını ifade etmişti.

Dündar, 2 liralık zammın aslında 4 TL olduğunu ancak bunun 2 TL’sini sübvanse edilerek eklendiğini ifade ederek, kısa bir süre sonra kalan 2 TL’nin de fiyatlara zam olarak ekleneceğini düşündüklerini söylemişti.

HANGİ SİGARA OLDUĞU AÇIKLANMADI

Dündar’ın bu açıklamalarını, Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş’ın bir başka açıklaması izledi. Aybaş, tütün grubunun da son günlerde 1,5 lira arttığını söyledi ancak bunun hangi sigara grubu olduğunu açıklamadı. Yetkililer henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamasına rağmen, mevcut sigara fiyatları da sürekli sorgulandı.