Gündem

Motorinden sonra şimdi de benzinde indirim bekleniyor! 22 Eylül güncel akaryakıt fiyatları kaç TL?

Benzin ve motorin fiyatları geçtiğimiz aylarda Brent petrol fiyatındaki yükselişe paralel olarak üst üste zamlarla karşılaştı. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşla birlikte yükselişe geçen Brent petrol varil fiyatının 130 dolar seviyesini aştığı dönemlerde 30 lirayı bulan akaryakıt litre fiyatları, daha sonra Brent petrol fiyatındaki gerilemelerle birlikte indirimlerle karşılaştı ve son dönemde petrol fiyatları üzerinde artan baskıyla, akaryakıtta yeni indirim beklentileri oluştu.

Geçtiğimiz hafta sonunda, Brent petroldeki düşüş sonrası motorin litre fiyatında indirim beklentisi oluşmuştu ve yeni haftada motorine indirim de yansımıştı. Motorin litre fiyatına gelen 1 lira 76 kuruşluk indirimin ardından bu kez de benzin fiyatında indirim beklentisi oluştu. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı sonrasında dolar değer artışlarını hızlandırdı ve bu durum, petrol fiyatlarında baskı oluşturdu. Oluşan baskı ile benzinde indirim beklentisi oluştu. Peki güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

BENZİNE NE KADAR İNDİRİM GELECEK?

ABD Merkez Bankası (Fed), 21 Eylül Çarşamba günü TSİ 21.00 itibariyle faiz kararını açıkladı ve beklentilere paralel olarak 75 baz puanlık artış uyguladı. Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarına devam etmesi ve faizin son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkması, petrol fiyatlarındaki baskıyı artırdı ve bu tabloda, akaryakıt fiyatında indirim beklentisi oluştu. Motorin fiyatına gelen 1 lira 76 kuruşluk indirimin ardından bir indirimin de benzin litre fiyatına yansıması bekleniyor.

22 EYLÜL GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Henüz sektör temsilcilerinden benzine indirim geleceğine ilişkin bir açıklama gelmedi. Ancak beklentiler, benzine de indirim yansıyacağı yönünde. 22 Eylül güncel akaryakıt fiyatları şöyle:

  • İstanbul’da benzin litresi 19,23 TL, motorin litresi 23,06 TL
  • Ankara’da benzin litresi 19,34 TL, motorin litresi 23,15 TL
  • İzmir’de benzin litresi 19,34 TL, motorin litresi 23,21 TL