Editörün SeçtikleriGündem

İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Kocaeli dikkat! Bu sabah 81 il için duyuruldu: Kar, soğuk ve felaket yağış geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahminleri paylaşılırken çok soğuk havanın geldiği bildirildi. Bazı şehirlerde yılın ilk karı görülebileceği belirtilerek öte yandan pek çok kent için sağanak yağış uyarısı yapıldığı bildirildi. Hafta sonu ise güneş yüzünü gösterecek.

Meteoroloji’den yapılan son hava durumu açıklamasına göre sıcaklık mevsim normalleri altına düştüğü belirtilerek bazı şehirlerde mevsimin ilk kar yağışının görülmesi beklendiği vurgulandı. İstanbul, Sivas, Adana başta olmak üzere pek çok şehirde sağanak yağış olduğu belirtilirken Kerem Ökten de “kısa süreli sürpriz kar yağışı görülürse şaşırmamalı” ifadelerini kullandı.

METEOROLOJİ RESMEN DUYURDU

Konu ile ilgili olarak MGM tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

KAR YAĞIŞI GELİYOR

Tüm bunların yanı sıra Kerem Ökten kar yağışı için tarih verdi. Ökten açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Perşembe ve Cuma günleri normallerin oldukça altına iniyoruz. En soğuk yerler; Bursa, Eskişehir, Bilecik ve Bolu. Bolu dağında kısa süreli sürpriz kar yağışı görülürse şaşırmamalı. Uludağ ilk kar yağışını alacak. Geçen sene 23 Eylül’de ilk kar düşmüştü. Bu sene 22 Eylül.”

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğu çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.