Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Emekli, memur, asgari ücret dikkat! Zam oranları az önce belli oldu: İşte yeni zamlı maaş tablosu! 7.600 TL sürprizi geldi

Emekli, memur ve asgari ücretliler için zam oranları 2023 tarihi için belli olmaya başladığı duyurulurken 2023 zam oranlarına ilişkin sinyaller de gelmeye başladı. Enflasyon rakamlarının 2. Dönem için yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamasıyla 2023 yılına dair veriler netlik kazanmaya başladığı belirtilerek yılbaşında yapılacak zamlar 2022 yılının ikinci dönem enflasyon verileri kullanılarak belirlendiği aktarıldı.

7.600 TL SÜRPRİZİ GELDİ

Emekli, memur ve asgari ücretliler için 2023 zam oranları, enflasyon rakamlarının %15,91 olacağı yönünde olduğu belirtilirken zam oranının %15,91olması durumunda asgari ücretli olarak çalışanlar, 7.600 TL ve üzerinde maaş alabilecekleri, SGK emeklileri (2000 tarihi öncesi için) 5.432 TL, Emekli esnaflar 4.865 TL maaş alabilecekleri duyuruldu.

Ocak 2023 tarihinde yapılacak olan emekli, memur ve asgari ücretli çalışan zam oranları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladığı belirtilerek 2022 son dönem verileri baz alınarak yapılan hesaplamalarda, Ocak 2023 maaş zam oranları %15,91 olarak belirlenebileceği ifade edildi.

ENFLASYON MAAŞ FARKI ÖDENECEK

Yılın sonuna yaklaşılması ve enflasyon verilerinin belirlenmesiyle beraber en çok merak edilen konuların başında ocak ayında yapılacak olan zamlar geldiği 2022 yılının 2. döneminde belirlenen TÜFE oranları ile asgari ücret belirleneceği aktarıldı. Memurlara ve memur emeklilerine verilen %8 oranındaki zam, enflasyon maaş farkı olarak ödeneceği aktarıldı.

ARAŞTIRMALAR BAŞLADI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu verileri ile birlikte memurların toplu sözleşmeleri de dikkate alınarak belirlenen, asgari ücretin enflasyon oranları da hesaba katılarak şuandaki veriler doğrultusunda, emekli ve memur maaşlarına yüksek oranda artış geleceği tahmininde bulunulduğu ifade edildi ve asgari ücretin ne kadar olacağı araştırılmaya başlandı.

Sorusu da memur ve emekli maaş hesaplamasını etkileyen sorulardan birisi olurken son 6 aylık verilere göre yapılan hesaplamalar neticesinde, asgari ücret tutarının 7.500 TL veya üzerinde olacağı vurgulandı.

ANLIK OLARAK AKTARACAĞIZ

Asgari ücret ve memur emekli maaşlarının kesin zam oranları için, aralık ayına ait enflasyon sonuçlarının açıklanması gerektiği paylaşılırken Aralık ayı enflasyon oranlarına göre yapılan hesaplamalar neticesinde, zam oranları netlik kazanacağı vurgulandı.

Memur emekli ve asgari ücrete ilişkin zamlar kesinlik kazanınca okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.