Ekonomi

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz kararı geldi, döviz kurları sert dalgalandı!

Küresel piyasalarda gözler uzun süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı Eylül ayı faiz kararındaydı ve Fed, 21 Eylül TSİ 21.00’de 75 baz puanlık faiz artışını açıkladı. Böylece Fed, üçüncü kez üst üste 75 baz puanlık faiz artışı uyguladı ve politika faizini %3,25’e çıkardı. Fed’in faiz kararının ardından gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Merkez Bankası da Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında politika faizini yine sürpriz bir kararla 100 baz puan indirdi. Bu faiz indirimi, böylece Merkez Bankası’nın 2022’deki ikinci faiz indirim kararı oldu. TCMB’nin faiz indirim kararı sonrasında yurtiçi piyasalarda döviz kurları sert dalgalandı. İşte detaylar…

MERKEZ BANKASI’NDAN BİR SÜRPRİZ DAHA

Yurtiçi piyasalarda gözler bir süredir TCMB’nin açıklayacağı Eylül ayı faiz kararındaydı. Merkez Bankası, geçtiğimiz ayki PPK toplantısında beklentiler faizin sabit bırakılması yönündeyken sürpriz bir kararla faizi 100 baz puan indirerek %13 seviyesine çekmişti. Merkez Bankası’nın bu kararının ardından gözler Eylül ayına çevrildi ve Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında Eylül ayında da beklentiler Merkez Bankası’nın politika faizini %13’te sabit bırakacağı yönündeydi. Ancak TCMB bir kez daha sürpriz bir karara imza atarak faizi 100 baz puan daha indirdi ve %12’ye çekti. Bu, Merkez Bankası’nın 2022 yılındaki ikinci faiz indirim kararı oldu.

DÖVİZ KURLARINDA DALGALANMA

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasıyla birlikte piyasada dalgalanma yaşandı. Güne 18,3291 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, karar öncesinde sakin seyirdeydi. Gün içinde en yüksek 18,382 ve en düşük 18,317 TL seviyelerini gören dolar kurunun yanı sıra, güne 18,2549 TL ile başlayan Euro kuru da karar kadar sakin seyir izledi. Euro kuru da gün içinde en yüksek 18,26 TL seviyesini gördü.