Editörün SeçtikleriEkonomiGenelGündem

İhtiyaç ve konut kredisi çekmeyi düşünenler için bugün belli oldu! 1 Ocak’tan 2023’ten itibaren…

Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüketici ve konut kredisi çekmek isteyen herkesi ilgilendiriyor. Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliklerinde değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri, sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanacak karşılaştırmalı ödeme planıyla teklif edilebilecek. Söz konusu uygulama yeni yılla birlikte başlayacak.

SİGORTA MADDELERİ EKLENDİ

Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliklerine “yan finansal ürün” başlığıyla tüketiciye sunulan her türlü ürün veya hizmet ile kredi bağlantılı sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan maddeler eklendi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve her iki yönetmelikte de bu yönde düzenlemeler içeren yönetmeliklere göre, kredi verenler; tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve süresi esas alınarak hazırlanacak örnek ödeme planı ile sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.