Editörün SeçtikleriGündem

Bakan Vedat Bilgin’den son dakika asgari ücret ve EYT açıklaması geldi! Düzenlemeler ne zaman meclise gelecek?

Milyonların gözü kulağı EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) düzenlemelerinde ve Ocak ayında asgari ücrete uygulanacak zam tutarında. Bilindiği üzere asgari ücrete Temmuz ayında yıl ortası ara zammı uygulanmıştı. Gelen %30’luk ara zam ile birlikte net asgari ücret 5.500 TL’ye yükseltilmişti. Öte yandan geçtiğimiz aylarda 3600 ek gösterge düzenlemesi tamamlanmıştı ve gözler bu aşamadan sonra EYT düzenlemelerine çevrildi.

Vatandaşlar EYT düzenlemelerinde ne tür adımlar atıldığını, hangi aşamaya gelindiğini araştırırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den kritik asgari ücret ve EYT düzenlemesi açıklaması geldi. Bakan Bilgin, asgari ücret için tarih verirken, EYT konusunda da detaylar paylaştı. İşte detaylar…

“TOPLUMUN SORUNLARINI ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Aydın’da 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları etkinliğinde enflasyon, asgari ücret ve EYT düzenlemelerine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin söz konusu açıklamasında, “Dünyadaki büyük krizler, Batının hegemonyasının çöküşünün belirtisidir. Yeni bir dönem başlıyor. Toplumun sorunlarını, problemlerini çözmek zorundayız. Pandemiden sonra dünyada meydana gelen 2 büyük problem var. Biri enerji krizi, diğeri de tedarik sorunlarıyla ortaya çıkan üretim ve enflasyon krizi” sözlerini dile getirdi.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET VE EYT AÇIKLAMALARI

Enflasyon açıklamalarının ardından Bakan Bilgin, “Kararlı bir şekilde üreticilerimizi koruyan bir sosyal politika uyguluyoruz. Türkiye tarihinde ilk kez asgari ücreti yüzde 50 artırdık. Daha sonra asgari ücretteki vergiyi kaldırdık. Bu da yetmedi, asgari ücrete yüzde 30 ara zam yaptık. Aralık ayı geliyor, yeniden değerlendirip konuşacağız. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

EYT ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “Sosyal Güvenlik alanındaki tüm mağduriyetlerini giderecek çalışmalar yapıyoruz. EYT’yi Aralık ayında meclise getireceğiz, onu tarihe karıştırıyoruz. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz, bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.