Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyuracağı müjde belli oldu! Milyonlarca çalışana verilecek: 1 Ekim’de

AK Parti’nin 1 Ekim’den sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunacağı torba yasadaki gelişmeler paylaşıldı. Bu doğrultuda ‘işverenden çalışana doğal gaz yardımı’ detayı dikkat çekti. AK Parti’nin torba yasa düzenlemesiyle ilgili hazırlığı sürdüğü belirtilirken doğalgaz desteğinin dikkat çektiği bildirildi.

TBMM’YE SUNULACAK

AK Parti, icra takibi başlatılan 2 bin liranın altındaki borçların tasfiye edilmesini de öngören ekonomik düzenlemeleri içeren yasa teklifini 1 Ekim’den sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunacağı paylaşıldı.

TBMM’de, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş başkanlığında bürokratların da katıldığı toplantıda, yeni torba teklif için mesai yapıldığı paylaşılırken 60 ile 80 madde arasında olması beklenen torba yasa teklifinde vergi ve icra kanunlarında değişiklik beklendiği vurgulandı.

ÇALIŞANLARA 1000 LİRAYA KADAR DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, 2 bin liranın altındaki borçları kapsayan 10 milyon icra dosyası, tasfiye edileceği belirtilerek bu düzenlemeden yaklaşık 1 milyon kişi yararlanacağı varlık yönetimi şirketlerine devredilmiş icralık borçların da devlet tarafından karşılanmasının kapsama dahil edilmesinin planlandığı vurgulandı.

Düzenleme içinde; şirketlerin, çalışanlarına 1000 liraya kadar doğal gaz desteği vermesi öngörüldüğü de dikkat çekildi.

HANGİ ŞİRKETLER İÇİN GEÇERLİ?

Şirketlere, çalışanlarına doğal gaz desteği vermesi halinde vergi ve sigorta pirimi muafiyetleri sağlanması da gündemde. Bu düzenlemenin ise torba teklifin içine koyulması planlıyor. Aynı destek, personeline yol ve yemek yardımlarını nakdi olarak veren şirketler için de geçerli olacak.