Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücret tekrar müdahale geliyor! Yüzde 65 enflasyon ayarı veriliyor: Asgari ücrete tekrar zam sürprizi geldi

Asgari ücrete yeni yılda ne kadar zam gelecek? sorusu araştırma konusu olmaya devam ederken yeni asgari ücret için kollar sıvandı. Bu noktada asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam sinyali geldiği paylaşılırken yeni asgari ücretin ne kadar olacağı araştırılmaya başlandı.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMA YAPTI

Bu yılın başında yüzde 50.1’lik artışla net 4 bin 253 liraya, Temmuz’da da yaklaşık yüzde 30’luk ara zam ile 5 bin 500 liraya çıkan asgari ücrette yeni artış için kollar sıvandığı belirtilerek asgari ücret komisyonunun Aralık ayında toplanacağı ifade edildi. Yeni ücret merakla beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den “Enflasyonun etkisini dikkate alarak yeni bir değerlendirme yapacağız” açıklaması yapıldı.

Hem geçmiş dönemlerde yapılan artışlar hem de Bakan Bilgin’in açıklamaları asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapılacağını ortaya koyduğu belirtildi ve Orta Vadeli Program’da 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 65 olarak yer aldığı aktarıldı.

YÜZDE 65 ÜZERİNDE BİR ZAM

Eğer asgari ücrete 2022 yılı enflasyonu yansıtılırsa yüzde 65 tahminine göre yeni asgari ücret yıllık 4 bin 353 lira 40 kuruştan 7 bin 18 lira 11 kuruşa çıkabileceği paylaşılırken artışta diğer formülün yıllık enflasyona tamamlama şekli olabileceği bildirildi.

Temmuz’da asgari ücrete yüzde 30 ara zam yapıldığı hatırlanıyor ve bu zam için de yıllık enflasyon tahmini olan yüzde 65’e tamamlanabileceği bildirildi.

7.500 TL ÜSTÜNE ÇIKABİLİR

Bu durumda halen net 5 bin 500 lira olan asgari ücret 7 bin 425 lira 47 kuruşu bulabileceği belirtilirken yıllık enflasyonun üzerinde bir artış yapılması durumunda net asgari ücret 7 bin 500 liranın üzerine çıkabileceği ifade edildi.