Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Özel sektör çalışanlarına elektrik ve doğalgaz desteği! 1.000 TL olarak verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programında açıklamalar yaparken müjdeleri de peş peşe sıraladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işveren ve çalışanları ilgilendiren gelişmeleri paylaştı ve yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını, çalışanlara nakden ödenen yemek tutarlarının da vergi istisnası kapsamına gireceğini ifade etti.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Tüm bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında çalışanlara yapılacak elektrik doğal gaz ve ısınma yardımıyla ilgili de müjde verdi. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul Ticaret Odası’na gelmişken bazı müjdeleri paylaşmamak olmaz. İlk müjdemiz çalışanlara ödenen yemek ücretlerini vergi istisna rakamlarının değiştirilmesiyle ilgilidir. Temmuzdan itibaren çalışanlara ödenen yemek parasının vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir. Böylece çalışanlara daha fazla alternatif sağlıyor, iş verenlerin üzerinden işlem maliyetini kaldırıyoruz.”

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ DESTEĞİ

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında “2023 nisan ayından itibaren işverenlerin çalışanlara elektrik, doğal gaz ve ısınma desteklerinin 1000 liralık kısmını gelir vergisinden, sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz.” ifadelerine yer verdi.