Editörün SeçtikleriGündem

EYT düzenlemelerinde son durum ne? Staj borçlanmalarında hangi formül ele alınacak?

Milyonların gözü kulağı EYT düzenlemelerinde. EYT’de gelinen son nokta merakla araştırılıyor. EYT düzenlemesinde artık sona gelindiği ifade edilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dile getirdiği açıklamasında hem EYT sorununu hem de taşeron sorununu çözeceklerini söyledi. Öte yandan bir süredir EYT düzenlemelerine ilişkin merak edilen staj borçlanması konusunda da açıklamalar geldi.

Böylece 2022 yılının son çeyreğine girilirken gelen açıklamalarla birlikte EYT konusunda en önemli adımlar da atılmış oldu. Tek formülün masada olduğu EYT düzenlemelerinde staj borçlanması konusu nasıl ele alınacak? EYT düzenlemesi ne zaman Meclise gelecek? İşte detaylar…

EYT DÜZENLEMESİ HANGİ AŞAMADA?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için masadaki formüller netlik kazanmaya başladı. Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada masada Türk formülünün olduğunu belirtmiş ve bunun tek formül olduğunu söylemişti. Öte yandan staj veya çıraklık sigortasında sadece meslek kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık primleri ödendiği için bu primler kısa vadeli sigorta kolları kapsamında emeklilik hesaplamasında kullanılmıyordu ve Bakan Bilgin, staj sigortasına ilişkin de kritik bir açıklamada bulundu.

STAJ SİGORTALARI EYT DÜZENLEMESİNDE YER ALACAK MI?

Staj sigortasının gerçekleştirildiği tarih sigorta başlangıcı olarak kabul edilmediği için emeklilik hesaplamasına bu tarih dahil edilmiyor. 8 Eylül 1999 öncesi staj ya da çıraklık sigortası gerçekleştiren vatandaşlar, daha sonra iş hayatlarına 1999’dan sonra atıldıkları için EYT kapsamına da girmiyor. Bu konu hakkında açıklamada bulunan Bakan Vedat Bilgin, “Stajda sağlık sigortası yapılıyor ama emeklilik sigortası yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur, bu EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerekir” dedi.

Gerçekleştirilmesi beklenen düzenleme ile mesel hayatına staj ya da çıraklık ile başlamış adayları kapsıyor. Staj veya çıraklık sırasında kendilerine sigorta yapılan ve primleri yatırılan vatandaşlar, bu çalışma kapsamında yer alacak.