Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Flaş, akaryakıta indirim kesinleşti: Akaryakıt fiyatlarına 5 TL’den fazla indirim geliyor: Yakıt fiyatları Ocak ayındaki seviyeye dönüyor

Depoları doldurmadan bir kere daha düşünün! Akaryakıta indirim yapılacağı açıklandı. Türkiye’de milyonlarca vatandaş için merakla beklenen gelişmeler duyurulmaya devam edilirken vatandaşlar için akaryakıta indirimin kesinleştiği bildirildi. Geçtiğimiz hafta Cuma günü petrol fiyatları rekor düşüş yaşadı. Bu doğrultuda akaryakıt fiyatlarındaki indirimin bugün açıklanması bekleniyor.

5 LİRADAN FAZLA İNDİRİM BEKLENİYOR

Vatandaşlara depolarda yaşanacak indirim için bazı haberler paylaşıldı. Akaryakıt sektörü tarafından aktarılanlara göre bugün yarın indirimin duyurulması beklendiği bildirildi ve son dönemlerde düşüşe geçen petrol fiyatları sonrasında Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarında sıcak indirim haberleri beklendiği ifade edildi. Paylaşılan haberlere göre akaryakıt fiyatlarında 5 liradan daha fazla bir indirim beklendiği de ortaya çıktı.

BUGÜN YARIN İNDİRİM AÇIKLANACAK

Geçtiğimiz haftayı 85 dolar seviyesinde kapatan brent petrol, yeni haftaya da düşüş ile başladığı belirtilirken yüzde 1.15 değer kaybı olduğu aktarıldı. Brent petrol 84,05 dolardan işlem görüyor ve bugün de düşüş eğilimine devam ediyor. Dünyada yaşanılan resesyon, enflasyon rakamları ve Rusya Ukrayna savaşında ki savaşın ısınması ile birlikte petrol fiyatları dalgalı seyrini devam ettiriyor ve bu süreçte petrol fiyatları yakından takip ediliyor.

Geçtiğimiz hafta içi piyasalarda petrol fiyatlarının sert düşüşü sonrasında indirim beklentisi gündeme gelirken düşüşün devam etmesi ile birlikte öğle saatlerine doğru akaryakıt sektöründen indirim gelişmelerinin açıklanması bekleniyor. Bu düşüş ile beraber benzin motorin ve LPG fiyatlarına indirim bekleniyor. Merakla fiyatların hangi seviyeye çekileceği bekleniyor ancak indirim tutarının bugün yarın açıklanması bekleniyor.

OCAK AYINDAKİ SEVİYELERE DÖNEBİLİR

Son olarak motorin ve benzine gelen indirim sonrasında rakamlar 20 – 25 TL bandında seyrediyordu ve indirimden sonra yakıt fiyatlarının Ocak ayındaki seviyelerde olması bekleniyor.1 Ocak 2022 tarihinde benzin 12.31 TL seviyesinde, motorin 12.74 TL seviyesinde ve LPG’de 8.76 TL seviyesinde bulunuyordu. Bu indirimle beraber bu seviyeler olmasa bile bu seviyelere yakın fiyatlara dönülmesi bekleniyor.