Ekonomi

Bitcoin fiyatında görülen bu ölçüm, yatırımcıları endişelendirdi! Kripto paraları yeni düşüşler mi bekliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) uzun bir süredir 20 bin dolar seviyesine yakın bölgelerde yukarı yönlü fiyat mücadelesi veriyordu. Bu bölgelerde konsolidasyon yaşayan Bitcoin, Mayıs ayında gelene çöküşten sonra fiyat sıkışıklığı yaşamaya başladı ve geride bıraktığımız haftada bu fiyat aralığını daha da daralttı. 20 bin dolar altında işlem gördükçe piyasalarda endişeleri de artıran Bitcoin adına kritik bir veri daha ortaya koyuldu.

Bitcoin yeni haftaya yaklaşık %2 oranda değer artışıyla başladı ancak buna rağmen haftalık kapanışında kritik bir bölgenin altında kaldı. Bitcoin’in söz konusu kritik bölge altında haftalık kapanış gerçekleştirmesi, yatırımcılardaki korku ve endişeyi artırdı. İşte detaylar…

HAFTALIK KAPANIŞI ENDİŞELENDİRDİ

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) her ne kadar yeni haftaya değer artışlarıyla başlamış olsa da haftalık kapanışını, 2022 yılının en düşük seviyesinde gerçekleştirdi. Bitcoin Mayıs ayında gelen çöküşten sonra kaldığı düşüş eğiliminde, Haziran ayında 17 bin 600 dolar seviyesine kadar gerileyerek yerel dip bölgesini belirlemişti. Ancak bu düşük seviyelerin görüldüğü dönemde dahi Bitcoin haftalık kapanışında 19 bin 300 dolar seviyesinin altında kalmamıştı. Ancak 25 Eylül ile biten haftada Bitcoin, 19 bin 300 doların altında haftalık kapanış yaptı.

BITCOIN’DE KRİTİK FİYAT SEVİYESİ

Bitcoin haftalık kapanışının ardından yeniden 19 bin 300 dolar seviyesine yükseliş gösterdi ancak bir kez daha yeni haftanın ilk gününde, gün içinde bu bölgede reddedildi. Analistler, Bitcoin’in yükseliş ivmesi yakalayabilmesi için önümüzdeki hafta itibariyle 19 bin 300 dolar seviyesini yeniden destek noktasına çevirmesi gerektiğini ifade ediyor. Analistlere göre bu senaryo gerçekleşmez ve bir kez daha aşağı yönlü bir kırılma yaşanırsa, bu kez 16 bin dolar seviyesi takip edilebilir.