Gündem

İkinci el otomobil almadan önce buna dikkat! Satışların düştüğü ikinci ellerde fiyatlar da düştü!

Son dönemlerde otomobil fiyatlarındaki hızlı yükseliş, Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve ikinci el otomobil piyasasına düzenleme getirildi. Sıfır otomobil fiyatlarında geçtiğimiz dönemlerde beklenenden hızlı fiyat artışlarının görülmesiyle birlikte fahiş fiyat seviyeleri ortaya çıkarken, sıfır otomobillerdeki artış ikinci el piyasasına da yansıdı. Bakanlık, ikinci el otomobil fiyatlarındaki fahiş artışı önlemek için 6 ay ve 6 bin kilometre şartını getirdi.

Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre uygulamaya alınan düzenlemenin ardından fiyatlarda yüzde 15 civarında düşüş kaydedildi. Ancak kaynaklar, fiyatlardaki düşüşlere rağmen satışların da düştüğünü belirtiyor. Galericiler iş yapamamaktan şikayet ederek, piyasada görülen fiyatların aşağıya inmeyeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Otomobil piyasasında son durum ne? İşte detaylar…

SATIŞLAR AZALIYOR

İkinci el otomobil pazarında fahiş fiyatların ortaya çıkmasıyla birlikte sektörde satışlar azaldı. Öte yandan sektör temsilcilerinden gelen açıklamalara göre ikinci el otomobil fiyatlarında da ortalama yüzde 15 ile yüzde 20 arasında düşüşler kaydedildi. Ancak fiyatlardaki düşüşlere rağmen satışlarda artış gözlenmedi. İkinci el otomobil satışlarında Ağustos ayında görülen düşüş, Eylül ayında da devam etti. Elde edilen verilere göre satışlarda bir önceki aya göre azalma yüzde 10’u buldu.

ARTIK AYDA 2-3 SATIŞ BİLE “ÇOK” ZANNEDİLİYOR

Galericiler, araba fiyatlarında yüzde 20’ye varan düşüşler kaydedilmesine rağmen bunun satışlara yansımadığını belirtirken, bazı galericiler dükkanları açtıkları gibi siftah bile yapmadan günlerce dükkanı kapattıklarını belirtiyor. Eskiden ayda 10 – 15 civarı araç satışı yapan galericiler, şimdilerde ise 2-3 tane satılsa bile çok iş yapmış gibi düşündüklerini ifade ediyor.

TÜKETİCİ ÖTV İNDİRİMİ BEKLİYOR

Dünya Gazetesi’ne konuşan ikinci el otomobil sektörü temsilcileri, Eylül ayında da pazarın kötüye gittiğini ifade etti. Galericiler, satışlardaki azalmanın en büyük etkenlerinden birinin, tüketicilerin ÖTV indirimi beklentisi olduğunu belirtti. Otomobil Distribütörleri Derneği’nden (ODD) gelen verilere göre Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları, Ocak 2022 – Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 azalarak 458 bin 446 olarak kaydedildi.