Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Emekli maaşı zammı belli oldu! Emekli maaşı zamlı tablosu açıklandı: Hemen bakın

2023 yılı yaklaştıkça milyonlarca emekli de maaşlara gelecek olan zammı merak ediyor ve araştırıyor. Merak edilen konu açıklığa kavuşuyor. Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapılacak ve bu zam tek tek hesaplandı. Yeni yılın yaklaşması emekli vatandaşların gözünü maaşlarına yapacak olan zamma çevirirken sık sık araştırılan konuların başında emekli maaşlara yapılacak olan zam oranının ne kadar olacağı hakkında olduğu bildirildi.

6 AYLIK ENFLASYONA GÖRE ZAM

2023 emekli zammı ile ilgili bazı rakamlar gündeme gelmeye başladı. Emeklilerin maaşı ne kadar oldu? Gündeme gelen emekli zammı rakamı ne kadar? Emekli maaşı zammına ilişkin tablo da açıklandı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Ocak’ta Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, Temmuz’da ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam yapıldığı belirtilerek Haziran’da gelen zammın ardından, Temmuz ayının Haziran ayına göre ve Ağustos ayının Temmuz ayına göre enflasyon farkları toplandığında, TÜİK tarafından enflasyonda 3,83 artış belirlendiği ifade edildi.

Kalan 4 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 3.83’e ilave edilmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belirleneceği paylaşıldı ve diğer 4 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla beraber de enflasyon farkının tespit edileceği ve bu oranda maaşlara zam yapılacağı aktarıldı.

YÜZDE 15 ZAM GELİŞMESİ

Açıklanan resmi rakamlara göre, SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35 oranında, memur ve emekli memur aylıkları ise yüzde 41.69 oranında yükseldiği hatırlanıyor ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret de Temmuz ara zammıyla birlikte 5 bin 500 TL olarak güncellendiği ifade edildi.

2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam uygulandığı aktarılarak enflasyonun yüzde 15 oranında gerçekleşmesi durumunda memurlar için yapılacak zam oranı ise en az yüzde 15 olarak belirtildiği paylaşıldı.

GÜNCEL MAAŞLAR

Konu ile ilgili olarak güncel emekli maaşı tablosu ise şöyle oldu:

Güncel maaş: 3500 TL

2 aylık orana göre zam sonrası yeni maaş tutarı: 3635 TL

Güncel maaş: 4000 TL

2 aylık orana göre zam sonrası yeni maaş tutarı: 4154 TL

Güncel maaş: 4500 TL

2 aylık orana göre zam sonrası yeni maaş tutarı: 4673 TL

Güncel maaş: 5000 TL

2 aylık orana göre zam sonrası yeni maaş tutarı: 5193 TL

Güncel maaş: 5500 TL

2 aylık orana göre zam sonrası yeni maaş tutarı: 5712 TL