Ekonomi

İslam Memiş tek tek açıkladı: Elinde dolar olanlar altın almalı mı?

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı faiz kararlarının etkileri görülmeye devam ediyor. 2022 yılında parasal sıkılaştırma adımları atmaya başlayan Fed, şahin duruşu ile doların küresel piyasalarda güçlenmesini sağladı. Fed enflasyona karşı mücadele ederken uyguladığı parasal sıkılaştırma adımları ile doların güçlenmesini sağlarken, resesyon endişeleri de büyümeye başladı.

Gelen kararları sonrasında yurtiçi piyasalarda dolar kuru tarihi zirvelerine yönelirken, altın piyasasında da dalgalı grafikler ortaya çıktı. Altın fiyatlarına ilişkin yatırımcılar araştırmalarına devam ederken, konuya ilişkin kritik değerlendirmeler de Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten geldi. Memiş, altın fiyatlarında görülen artışların döviz kuruna bağlı olarak kaydedildiğini ifade etti. İşte detaylar…

ALTIN UZMANI İLAM MEMİŞ’TEN KRİTİK TAHMİNLER

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarında görülen artışların arkasında döviz kurlarının etkisinin olduğunu ifade etti. Memiş, sene sonuna doğru çeyrek altın fiyatının 2.000 TL seviyesine ulaşabileceğini beklediğini belirtirken, 2023 ve 2024 yılları arasında altın fiyatlarında patlama yaşanabileceğini öne sürdü. Öte yandan İslam Memiş, son açıklamalarında altın için gelecek senaryolarına odaklanırken, yatırımcılara dolardan uzak durmalarını tavsiye etti. Dolar endeksinin 20 yıllık zirvesine ulaştığını ifade eden Memiş, “Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı diğer tüm enstrümanları ucuz buluyorum” sözlerini dile getirdi.

“DOLARDAN UZAK DURMAKTA FAYDA VAR”

İslam Memiş, dolar karşısındaki diğer enstrümanların daha avantajlı olduğunu ifade ederken, “Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, Euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var” sözlerini dile getirdi. Ons altında 1.660 – 1.680 dolar aralığında bir sıkışıklık yaşandığını ifade eden Memiş, “Bu kırılmazsa 1.700 dolara kadar toparlanmanın mümkün olacağını tahmin ediyorum” dedi.

MEMİŞ YATIRIM YÖNTEMİNİ ANLATTI

Memiş yatırımcılar için yaptığı bir değerlendirmede, “’KKM’de param var, boşa çıktı. Dolar alayım mı?’ Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz; elimde TL var, ben TL’yi altına çevirip KKM’den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farkı alacağımdan, zararım olmuyor” sözlerini dile getirdi.