Ekonomi

Dolar kurunda yeni rekor! Gece saatlerinde tarihi zirve görüldü, dolar endeksi zirve güncelledi!

ABD Merkez Bankası (Fed), Eylül ayında da parasal sıkılaştırma adımları ile şahin duruşunu sürdürdü ve üst üste üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artışı uyguladı. Fed’in 21 Eylül’deki faiz artırma kararından bir gün sonra 22 Eylül’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise sürpriz bir kararla bir kez daha politika faizinde 100 baz puanlık indirim uyguladı. Böylece Fed’in ve TCMB’nin kararları ile güçlenen dolar, Türk Lirası karşısında yükseldi.

Dolar kurunda görülen yükseliş sonrası kurda yeni zirve kaydedildi. ABD doları karşısında diğer para birimlerinde sert değer kayıpları görülmeye devam ederken, öte yandan borçlanma maliyetlerinin de hızla arttığı görülüyor. Dolar/TL kuru dün 18,76 TL seviyesine dokunarak yeni rekorunu gördü. İşte detaylar…

DOLAR ENDEKSİ ZİRVE TAZELEDİ

Küresel finans piyasalarında risk iştahı azalmaya devam ediyor. Piyasalarda güçlenen dolar ve artan borçlanma maliyetleri, resesyon endişelerini artırıyor ve bu gelişmelerle birlikte düşük risk iştahının da sürdüğü görülüyor. ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, 20 yıllık zirvesini 114,7 ile güncelledi. Avrupa ekonomilerine duyulan güvenin azalması ile birlikte Euro/dolar paritesi de 0,9540 ile Haziran 2002’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

TAHVİL FAİZLERİNDE YILLARIN ZİRVELERİ

Öte yandan resesyon endişelerinin artması ile tahvil piyasasında da çalkantılar devam etti ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri Nisan 2010’dan bu yana ilk kez %4 seviyesini test etti. 10 yıllık tahvil faizi İngiltere’de %4,53’le Eylül 2008’den bu yana, Almanya’da %2,26’yla Aralık 2011’den bu yana ve İtalya’da da %4,76 ile Haziran 2013’ten bu yana en yüksek seviyelerini gördü.

Yurtiçi piyasalarda ise 18,76 TL ile tarihi zirvesini gören dolar kuru, zirve sonrasında bankalararası piyasanın açılmasıyla birlikte 18,49 seviyesinde işlem görmeye başladı.