EkonomiGündem

Bakan Bilgin’den son dakika asgari ücret açıklaması geldi: Yüzde 80’in üzerinde bir artış…

Asgari ücrete Aralık ayında yapılacak zam gündemden düşmüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Köln Başkonsolosluğunda düzenlenen “VI. Meslek Eğitim Borsası” etkinliğinde asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete Aralık ayında uygulanacak ve Ocak ayından itibaren geçerli olacak zam için açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin şunları söyledi:

“Biz geçtiğimiz dönemde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en yüksek asgari ücreti geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla yaptık ve yılbaşı itibarıyla uygulanmaya başlandı. Yüzde 50 bir artış yaptık arkasından temmuzda bir düzenleme yaptık. Aritmetik olarak yüzde 80’in üzerinde bir artış yaptık, kümülatif olarak da yüzde 95 civarında bir artış gerçekleştirdik.”

ENFLASYON ASGARİ ÜCRETİ DÜŞÜRÜYOR

“Yüksek enflasyon var, onun yıpratıcı ve asgari ücretin etkisini azaltan tesirleri var. Bunları dikkate alarak yıl sonunda da asgari ücreti enflasyonu hesaba katarak ve toplumun emekçilerini koruyacak bir düzeyde yeniden belirleyeceğiz. Bundan kimsenin endişe etmemesi gerekir. Türk devletinin temel özelliği sosyal bir devlet olmasıdır. Sosyal devlet çalışanlarına, emekçilerine karşı onları koruyucu tedbirleri alan devlettir.”