Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

EYT’de son dakika gelişmesi az önce belli oldu: Kadın ve erkeklerde yaş detayı açıklandı

Milyonlarca kişiyi heyecanlandıran ve yakından ilgilendiren gelişme az önce belli oldu. EYT’de son dakika gelişmesi duyuruldu. Uzun zamandır milyonlarca kişi EYT gelişmelerini yakından takip ediyordu. 9 Eylül 1999 senesinden önce sigortalı olanlar bağlamında geçerli olan EYT yasasının Aralık ayında çıkacağı belli oldu. Ancak yaş şartına ilişkin detaylar da açıklanmaya başlandı. İşte detaylar..

EYT formülleri arasında en çok konuşulan durumların arasında kısmi emeklilik alternatifi bulunuyor. Buna göre 10 sene boyunca prim ödeyenler için kadında 51, erkeklerde ise 54 yaşını doldurma şartı getirilecek.

EMEKLİLİK HAKKI GELİYOR

Buna göre 1999 yıl evveli şartları uygulanıyor. Kadın çalışanlarda 7.200, erkeklerde 9.000 prim gününü kapsayanlara yaş durumuna bakılmadan emeklilik hakkı geliyor.

KESİNTİLİ EMEKLİLİK

Konuşulan formüllerden biri de kesintili emeklilik. Bu formülde vatandaş kabul ederse kalan seneler süresince belli kesintiler yapılıyor. Bu kesintilerin ücretleri devlet tarafından belirlenecek.

5.500 VE 9.500 PRİM GÜNÜ

Kabul eden vatandaşlar daha az maaşla emekli olacak. Bir öteki ise geçici kesintili emeklilik; bu formülde kalan seneler boyunca kesinti yapılacak ve vatandaş emeklilik yaşına geldiği zaman kesinti duracak. Beşinci formül; 5.500 ve 9.500 prim gün miktarını dolduranlar emekli olabilecek.