Gündem

Sözleşmeli personellerin beklediği taslak metin ortaya çıktı! Taslak ne zaman meclise gelecek, sendikalar ne istiyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada “516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesidir” sözlerini dile getirerek sözleşmeli personel için artık kritik bir sürece girildiğini duyurmuştu. Sözleşmeli çalışanların kadroya geçmesini sağlayacak olan düzenlemeye ilişkin teknik detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Söz konusu taslağın, Ekim ayı ile birlikte Meclis gündemine taşınması ve taslağın onaylanarak yasalaşması bekleniyor. 500 binden fazla sözleşmeli personeli ilgilendiren taslakta ortaya çıkan metinle birlikte, detaylar da dikkat çekti. İşte o detaylar…

TASLAK NE ZAMAN MECLİSE GELECEK?

500 binden fazla sözleşmeli personelin kadroya geçmesini sağlayacak olan çalışmalarda teknik kısımlar tamamlandı. Gelinen aşamada, sendikalarla yapılan müzakerelerde belirtilen talepler de değerlendirmeye alınacak. Değerlendirmelerin sonucunda ortaya çıkacak olan taslağın, Ekim ayı itibariyle Meclis gündemine gelmesi ve ardından yasalaşması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve taleplerini iletmişti. Öte yandan Bakan Vedat Bilgin de açıklamasında, “Sözleşmeli personelin kadro haklarına kavuşması meselesi var. Onun çalışması bitti, zaman meselesi var” sözlerini dile getirmişti.

SÖZLEŞMELİLERİN TALEPLERİ NELER?

Memur-Sen’in bakanlığa ilettiği taleplerin başında, “süreli-süresiz ayrımı olmaksızın mevcut tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi” talebi yer alıyor. Bu kapsamda 565 bin 35 kişi yer alıyor. Öte yandan Memur-Sen tarafından iletilen talepler arasında şunlar da yer alıyor:

  • Sözleşmeli personel mevzuatında değişiklik,
  • Sosyal güvenceye tabi olma ayrımının ortadan kaldırılması,
  • Yer değişikliği hakkına ilişkin eşitsizliğin giderilmesi,
  • Görevde yükselme ve unvan değişikli hakkının önündeki engellerin giderilmesi,
  • Tayin, terfi, nakil, izin hakları ve disiplin cezalarının kadro memurları ile eşitlenmesi,
  • Eşit işe eşit süre,
  • Gelir vergisi adaletsizliğinin giderilmesi,
  • Kadro için mecburi hizmet süresi uygulamasının kaldırılması,
  • 4/C’den 4/B’ye geçen sözleşmelilere uygulanan resen emeklilik uygulamasının sonlandırılması.