Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “tek haneli faiz” mesajı geldi! Merkez Bankası faizde indirim uygulayacak mı?

Küresel piyasalarda neredeyse tüm merkez bankaları yükselen enflasyona karşı politika faizlerini indirerek mücadele etmeye devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise farklı bir ekonomik yöntem izleyerek politika faizinde indirim yolunu tercih ediyor. Geçtiğimiz yılın son 4 aylık diliminde Merkez Bankası, politika faizini %19’dan 500 baz puanlık indirimle %14’e kadar çekmişti. Bu süreçte dolar kuru, 18,40 TL ile tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Bu aşamadan sonra dolar kuru kademeli düşüş yaşamış olsa da kur yeniden yükselişe geçti ve tarihi zirvesini de aştı. Bu süreçte Merkez Bankası 2 kez üst üste sürpriz kararla 100’er baz puanlık daha indirim uygulayarak faizi %12’ye indirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise açıklamasında, tek haneli faiz sinyali verdi. İşte detaylar…

MERKEZ BANKASI FAİZİ YÜZDE 12’YE ÇEKTİ

Merkez Bankası, geçtiğimiz yıl Eylül ayında politika faizini indirme kararı aldı ve bu adımı üst üste 4 ay boyunca sürdürdü. Eylül – Aralık 2021 dönemlerinde faizi toplamda 500 baz puan indiren Merkez Bankası, Ocak ayından itibaren faizi sabit bıraktı. Ancak Merkez Bankası geçtiğimiz ay faizde 100 baz puanlık daha indirim uygulayarak sürpriz bir karara imza attı ve aynı adımı Eylül ayında da uyguladı. Böylece politika faizi %12 seviyesine çekildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN “TEK HANELİ FAİZ” MESAJI

Politika faizi enflasyon yükselirken düştü, bu süreçte dolar kuru da 18,76 TL ile tarihi rekorunu tazeledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, politika faizinin yılsonunda tek haneye inmesi gerektiği mesajını verdi. Erdoğan açıklamasında, “Para Piyasası Kurulu yüzde 12’ye indirdi. Temennim odur ki bundan sonraki toplantısında bunu biraz daha indirmek suretiyle biz yılsonuna kadar faizimizi tek haneli rakama indirmeliyiz” sözlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bağımsız bir kurum olan Merkez Bankası’na müdahale ettiği izlenimi, sektör temsilcileri tarafından, dolar kurundaki yükselişin arkasında yer alan etkenlerden biri olarak değerlendiriliyor. Dolar/TL, gün içerisinde 18,54 seviyelerinde işlem görüyor.