Genel

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş’ten kritik dolar açıklaması: Organize işler bunlar!

Dolar kuru, Merkez Bankası’nın üst üste 2 sürpriz faiz indirimi kararı ile tarihi zirvesini yeniledi. 18,76 TL seviyesine kadar tırmandıktan sonra 18,50 TL’nin üzerinde dengelenen dolar kuru, 28 Eylül’de gelen bu rekordan sonra 18,54 TL seviyelerinde işlem görüyor. Dolar kurunda yüksek seyir devam ederken, piyasalara dolar müdahalesinin gelip gelmeyeceği de merak ediliyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar kurunda beklenen müdahaleye ilişkin dikkat çeken tahminlerde bulundu. İslam Memiş yaptığı açıklamada dolar kuru için “Sağlam tokat gelir” yorumunu dile getirirken, dolar kuruna dair hem tarih verdi hem de kur adına yüksek seviyeyi işaret etti. İşte detaylar…

DOLAR GÜÇ KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

ABD Merkez Bankası (Fed) yükselen enflasyona karşı mücadele kapsamında faiz artırımlarına devam ederken, önümüzdeki süreçlerde de faiz artışı uygulayacağının sinyallerini veriyor. Öte yandan Türkiye’de Merkez Bankası faiz indirimlerinde ısrarlı tavrını korurken, dolar kuru da bu tabloda gün geçtikçe güçleniyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dikkat çeken değerlendirmeler yaptı.

“ORGANİZE İŞLER BUNLAR”

İslam Memiş, “Hikaye aynı. Enflasyon düşecek, her şey güzel olacak! Yani, Fed sahnede kalmayı sürdürüyor. Bu politikaların sürekliliği ve kendi ekonomisine faydası ne kadar, ne kadar yanlış onu önümüzdeki aylarda daha net görmüş olacağız. Gerçek olan şu; Fed çoğu merkez bankaları ile anlaşmalı. Organize işler bunlar” sözlerini dile getirdi.

İSLAM MEMİŞ 2023’TE NELER OLABİLECEĞİNE ODAKLANDI

TV 100’de değerlendirmelerini dile getiren İslam Memiş, açıklamasında “Fed zirve faizi için nasıl Mart’ı işaret ediyorsa, ekonomi yönetimi de Şubat sonrası hamlelerini gerçekleştirebilir” dedi. Memiş, 2023 itibariyle Fed’in şahin tutumu yerine güvercin tutumu benimsemeye başlayabileceğini, borsaların, emtia ve kripto paraların, majör para birimlerinin de eski seviyelere yükselebileceğini ifade etti.