Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

20 milyon kişiye dev müjde! Asgari ücret zammında 3 senaryo belli oldu: 2023 asgari ücret 10 bin lirayı geçebilir

Milyonlarca vatandaş tarafından “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorusunun yanıtı araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Temmuz ayında asgari ücreti belirlerken yaptığı konuşma dikkat çekmişti ve açıklamalarında Aralık ayına işaret etmişti. Asgari ücret zam tahminleri yüzde 20’den başlıyor ve yüzde 80’e kadar devam ediyor. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

FARKLI SENARYOLAR VAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, Haber Global’de katıldığı yayında asgari ücret zammı hakkında çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Nayır açıklamalarında asgari ücret için üç farklı senaryonun söz konusu olduğu paylaştı.

Sadece asgari ücretli çalışanların değil sigortalı çalışan herkesi ilgilendiren asgari ücret zammı kapsamında 20 milyon kişi haber bekliyor. Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayında başlayacak ve zam tahminleri de yüzde 20’den yüzde 80’e kadar çıkıyor.

ASIL ARTIŞ YIL SONUNDA

Temmuz’da yapılan artış son senelerin en yüksek zammı olmuştu ve süre ilerledikçe bu zam da erimeye başladı. Temmuz zammında asgari ücret beklentisi fazlaydı ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında ise bunun bir ara zam olduğunu asıl artışın sene sonunda yapılacağını aktarmıştı.

ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRAYI GEÇEBİLİR

Ara zam yüzde 30 seviyesinde olduğundan dolayı Aralık zammı için beklentiler arttı. Mevcut asgari ücret 5.500 TL! Olası senaryolarda % 40, %60’a kadar zam beklentileri var. Bu noktada zam senaryoları şöyle paylaşıldı:

Eğer %40 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 7.700 TL olacak.

Eğer %60 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 8.800 TL olacak. Brüt 10.353 TL

Eğer %80’lik bir artış olursa mevcut asgari ücret 9.900 TL olacak! Brüt 11.647 TL