Gündem

Türkiye’nin yeni pamuğu ‘Türkan’ hasat edildi; hasat törenine katılan Türkan Şoray’a ilginç bir uyarı geldi: “Fatma Girik öldü, sen…”

Yeşilçam sinemasının efsanevi isimlerinden biri olan Türkan Şoray, Türkiye’nin yeni pamuk cinslerinden birine ilham oldu. Mersin’de yetiştirilen ‘Türkan’ cinsi pamuğun ilk hasadı ise, bugün toplantı. Hasat töreninde sevenleriyle bir araya gelen Türkan Şoray, ilginç bir talep ile karşılaşınca ne diyeceğini şaşırdı.

MERSİN’DE YENİ PAMUĞUN ADI ‘TÜRKAN’

Mersin ilinin Tarsus ilçesine bağlı Çiçekli Mahallesi’nde bulunan 500 dönümlük tarlada yeni bir pamuk ıslahı deneyen Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla ıslah ettiği üç pamuktan birine Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan Türkan Şoray’dan esinlenerek, ‘Türkan’ adını verdi. İlk etapta ekilen 500 dönümlük arazinin hasadından ortalama 600-700 kilogram verim alındığı öğrenilen ‘Türkan’ cinsi pamuğun ilk hasadına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile usta oyuncu Türkan Şoray’da katıldı.

TÜRKAN ŞORAY’A HASAT ŞENLİĞİNDE İLGİNÇ TALEP

Yeni bir tür olan ‘Türkan’ pamuğunun ilk hasadında hasatçıları ve pamuğa adını veren yetkilileri yalnız bırakmayan usta oyuncu Türkan Şoray, hasat şenliğine katılmak ile kalmadı, aynı zamanda pamuk hasadı da gerçekleştirdi. Kadınlar ile birlikte tarlaya giren Türkan Şoray, adını alan pamuğun ilk hasadını elleriyle yaptı. Bu sırada Türkan Şoray’a yaklaşan Sıdıka Kılıç isimli bir kadın, usta oyuncuya hayranlığını göstermek amacıyla bir yazma hediye etti. Hediyeyi verirken Sıdıka Kılıç’ın Türkan Şoray’a, “Fatma Girik öldü, sen ölme. Bak kendine” sözleriyle seslenmesi usta oyuncuyu bir hayli şaşırtırken; Türkan Şoray’ın ise hayranına, “Allah bilir” dediği görüldü.

TÜRKAN ŞORAY, “ADANA PAMUKLARA GÖMÜLSÜN”

Adının verildiği pamuk cinsinin ilk hasadında bölge halkıyla buluşan Türkan Şoray, programda bir konuşma da gerçekleştirdi. Adana ve Mersinlilere iyi dilekleriyle seslenen usta oyuncu Türkan Şoray, hasatta gerçekleştirdiği konuşma sırasında; “Son dönemlerde pamuğun ekim alanlarının azaldığını duyuyorum. Yıllardır Adana’da pamuk üretiminden bahsedilirdi. Dileğim bundan sonra daha çok üretim olsun, Adana, pamuklara bürünsün” ifadelerini kullandı.