Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Elinizi çabuk tutun: Dolar 19 TL’ye dayandı! Araç fiyatları ev fiyatlarını geçecek

Ekonomi ile ilgili yorumları ve tahminleri genelde tutan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, ekonomiye dair yeni bir açıklama yaptı. Geçer, yaptığı açıklamasında önümüzdeki günlerde otomobil fiyatlarının ev fiyatlarını geçeceğini söyledi. İşte detaylar..

Piyasaların uzmanı olarak adlandırılan Selçuk Geçer, açıklamalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) ile ilgili yorumda bulunan Geçer, “75-75 ya da 75-50’lik faiz artırımına gidilecek” dedi.

ARABA FİYATLARI KONUT FİYATLARINI GEÇECEK

Dolar ve euro seviyelerine değinen Selçuk Geçer sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yakın zaman içinde hem ikinci el hem sıfırda araç fiyatları hem Türkiye hem dünyada araç fiyatları, konut fiyatlarını geçebilir. Çünkü hızlı şekilde enerji fiyatlarının artması, enflasyonun yükselmesi, üretim maliyetlerinin artması metal üretimini sekteye uğratıyor. Alüminyum, çelik üretemiyorlar. Plastikte de zorlanıyorlar. Kimler? Avrupalılar ve ABD’liler”

“CEBİNDE 1 DOLARI OLAN KİŞİ MERKEZ BANKASI’NDAN DAHA ZENGİN”

“Merkez Bankası rezervleri swap hariç -50 milyar doların üstünde. Net rezervler 14 milyar dolar sadece. ABD ya da Avrupa’daki orta ölçekli şirketin kasası kadar kasaya sahip merkez bankası. Sokaktaki herhangi biri cebinde 1 dolar olup, borcu olmayan biri Merkez Bankası’ndan daha zengin”

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararı ve makro ekonomik dengelerle ilgili konuşan Geçer şöyle devam etti:

“ENFLASYON YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

“Dünyada yaşanan kıtlık ekonomisi nedeniyle fiyatlar artmaya, enflasyon yükselmeye devam edecek. Kendi üretimsizliğimiz nedeniyle hem gıda hem tüm ürünlerde yüksek fiyatları görmeye devam edeceğiz. Hem gelir adaletsizliğini hem de orta gelir seviyesinin iyiden iyiye düşmesini beraberinde getirecek.”

“TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDECEK”

“Türk lirası ciddi anlamda değer kaybedecek. Makro ekonomik dengesizlikler nedeniyle kırılmalar başlayacak. Hazırlıklı olun. Bunun adını nas koyarsınız ha bunun adını rekabetçi kur koyarsınız. Biz ihracatımızı artırmak için yapıyoruz dersiniz. Ne derseniz deyin Türk lirası günün sonunda değer kaybedecek. Kur korumalı ekstra maliyet olarak hepimizin belini bükecek çünkü o açığı kapatmak için yeni zamlar, yeni vergiler sürekli olarak önümüze düşecek. Benzin mazot artmaya elektrik, doğal gaz artmaya devam edecek. Giderlerimiz artacak ama gelirlerimiz aynı oranda artmadığı için her geçen gün biraz daha fakirleşeceğiz”

“DOLAR’DA 18.80’LERİ KONUŞMAYA BAŞLARIZ”

“Kısa vadede rakamlar ne olur? Çok yüksek ihtimalle önümüzdeki hafta 18.80’leri konuşmaya başlarız. Euro’daki düşüş eğilimi bir süre daha devam edecek. Doların 18.80’e gittiği durumda euro da 18.00 seviyelerinde tutunacak. Ama parite açısından tablo 0.80’e doğru bir gidişat var”