Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Araç sahiplerine en kötü haber: Artık araçlara 2 bin 815 TL ceza yazılacak! Buna dikkat etmeyen parasından olacak

Trafiğe çıkan her aracı yakından ilgilendiren kötü bir haber geldi. 81 ilde hayata geçen uygulama kapsamında artık bu noktaya dikkat etmeyen herkese 2 bin 815 TL para cezası yazılacak. İşte detaylar..

81 ilde hayata geçirilen uygulamaya göre artık araçların egzoz muayenesi yaptırıp yaptırmadığı belli oluyor. Ölçümünü vaktinde yaptırmayanlara ise 2 bin 815 TL para cezası kesiliyor. Uygulama 1 Eylül tarihinden itibaren bütün Türkiye’de uygulanmaya başlandı.

EGEDES HAYATA GEÇİRİLDİ

81 ilde Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Seferberliği Projesi (EGEDES) hayata geçirildi. Plaka okuma sistemi ile araçların plakaları otomatik olarak okunacak ve tespit edilen araçlara para ceza kesilecek. EGEDES, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hava kirliliğine karşı başlatıldı.

CEZA MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Egzoz gazı emisyon ölçüm denetimlerinin etkinliğinin artırılması ve egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sayısının azaltılması için 81 il genelinde saha denetimleri başlamış olup egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadan trafikte yer alan araç sahiplerine “2872 sayılı Çevre Kanunu dahilinde 2 bin 815 TL idari yaptırım uygulanacaktır” denildi.

YAPTIRMAYANLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTTI

Egzoz emisyon ölçümünü yaptırması zorunlu olan araçların ölçümünü yaptırmaması ve bu sayının her geçen gün artması bakanlığı harekete geçirdi. Sayının 20 milyon civarına ulaşması sebebi ile bakanlık sürekli denetim sistemine geçme kararı aldı. Sistem ASELSAN ile birlikte geliştirildi.

Bu sistem araçların plakasını tanıyarak EGEDES sistemi ile plakayı sorgulayarak aracın geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olup olmadığı araç görüntüsü ile beraber raporlanmaktadır.