Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücret resmen sızdırıldı! Bu rakamı ilk defa duyacaksınız! Erdoğan “Şüpheniz olmasın” demişti

Asgari ücret 2023 zammı son dönemlerin en sık araştırılan konuları arasında bulunuyor. Asgari ücret rakamın 10 bin TL’ye çıkacağı iddialarının ardından uzman isimler önemli duyum aldıklarını duyurarak önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Şüphenüz olmasın” diyerek asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Asgari ücretin yeniden belirlenmesi için zaman daralmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin Aralık ayında belirleneceğini belirtmesinden sonra “Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?” sorusu gündeme bomba gibi düştü.

SON DAKİKA: ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRAYA ÇIKABİLİR

Sanayici ve İşinsanları Derneği (KASİAD) Genç KASİAD Kurulu tarafından organize edilen Kahramanmaraş Ekonomi zirvesi, sona erdi. Zirve kapsamında bir araya gelen uzman isimler, gündemi değerlendirerek yıl sonu tahminlerinde bulundu. Asgari ücrete yönelik konuşan Ekonomist Ali Ağaoğlu, “Asgari ücreti 5 bin 500’den 10 bine çıkaracağız. Neredeyse yüzde 100’e yakın bir artıştan bahsediliyor. Geliri arttırıyorsunuz da nominal geliri arttırıyorsunuz. Aslında harcanabilir geliri artırmanız gerekiyor, bu asgari ücret için de geçerli” dedi.

‘ÖNEMLİ DUYUM ALDIK’

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ile ekonomist Ali Ağaoğlu, şans sohbetlerinde değerlendirmelerde bulundu. Güldağ, ekonomiyle ilgili Ankara’da önemli duyumlar aldıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Gündemden, Ankara’dan çok dinliyoruz. Bir tanesi bu faiz konusuydu. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime faizleri 2 haneden daha düşük bir yerde gitmek istediği yönünde bir talimat verdiği, bu yönde talepleri olduğunu ifade ettiklerini duymuştum. Bir de asgari ücretin 10 bin liraya çıkılacağını duymuştuk. Şimdi dün, cumhurbaşkanından ‘Yılsonuna kadar temenni ediyorum faizler inmeye devam edecek, tek haneye ulaşacağız, çift hanenin altına geleceğiz’ diye bir açıklama geldi” dedi.