DünyaEditörün SeçtikleriEkonomiGündem

Brent petrol 80 doların altına çakıldı! Ocak ayı seviyesine geldi! Benzin 12,98 TL, motorin 12,80 TL, LPG 8,80 TL..

Akaryakıt fiyatlarını brent petrol belirliyor. Dünya genelinde pek çok ülkenin Merkez Bankası ciddi faiz artırımına gidip sert para politikaları uygulamaya başladı. Bunun üzerine brent petrol uzun zaman boyunca en düşük seviyesine ulaştı. 2022 Ocak ayından beri gelinen en düşük brent petrol fiyatı 80 doların altına ulaştı.

FED’in faiz artırım kararı almasından sonra diğer ülkeler Merkez Bankaları sıkı para politikaları uygulamaya başladı. Hızlı bir şekilde değer kaybeden brent petrol fiyatı herkesi şoke etti.

Ukrayna savaşından bu yana yükselişe geçen ve rekor seviyelere ulaşan akaryakıtta indirim konusunda ciddi bir beklenti oluştu.

Sektör temsilcileri indirim tutarının 1.5 ila 2 TL arasında olabileceğini öngörüyor.

89 DOLAR SEVİYELERİNİ GÖRDÜ

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 87,21 dolardan işlem görüyor. Dün 88,19 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,05 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,95 azalarak 87,21 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 81,40 dolardan alıcı buldu.

Son olarak 20 Eylül tarihinde akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmıştı. Motorine 1 lira 75 kuruşluk bir indirim yapılmıştı. Ancak benzine herhangi bir indirim kararı açıklanmadı. Brent petrol fiyatlarındaki düşüş sonrasında benzin grubuna indirim gelmesi bekleniyor.

OCAK AYINDAKİ SEVİYELERE DÜŞERSE…

Brent petrol fiyatları Ocak 2022 seviyelerine indi. Türkiye’de Ocak 2022’de benzinin litresi 12.98 liraya, motorinin litresi de 12.80 liraya satılıyordu. LPG’nin fiyatı ise 8,80 liraydı. Akaryakıt temsilcilerinden alınan bilgiye göre akaryakıt fiyatlarında ciddi bir indirim bekleniyor.