Ekonomi

Bitcoin ve altcoinler Ekim ayını nasıl karşıladı? Kriptolarda yeni dönem başlangıcında fiyatlar hangi seviyede?

Kripto para piyasaları son günlerde yatırımcıları kısa vadeli de olsa rahatlatan fiyat hareketlerine sahne olmaya devam ediyor. Dar fiyat aralıklarında gelen çift yönlü dalgalanmalar kripto para piyasasını etkisi altında tutmaya devam ederken, altcoinlerin genel tabloda lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) paralel fiyat hareketleri ortaya koyduğu görülüyor.

Son günlerde Bitcoin bir kez daha 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkma mücadelesi vermeye başladı ancak bu mücadelesinde kalıcı bir başarı ortaya koyamadı. 20 bin dolar seviyesinin altında ve 18 bin 500 dolar seviyesinin üzerinde dar bir aralıkta işlem görmeye ve dalgalanmaya devam eden Bitcoin, yeni aya da %1,1 oranda düşüşle, 19 bin 300 dolar seviyesinde giriş yaptı. Ekim ayının başlangıcında kripto paralarda son görünüm ne durumda? İşte detaylar…

PİYASA EKİM AYINA DÜŞÜŞLERLE BAŞLADI

Bitcoin’in, son 24 saatte gelen %1,1’lik düşüşü ile 19 bin 300 dolar seviyesinde giriş yaptığı Ekim ayında, Ethereum (ETH) ise aynı süreçlerde gelen %1,2’lik düşüşle 1.327 dolar seviyesinde açılış yaptı. Öte yandan altcoinler genelinde de düşüşler kaydedilirken, piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para birimi arasında yer alan altcoinlerde en büyük değer kaybını da son 24 saatte %3,8 oranda gerileyen Solana (SOL) yaşadı. SOL fiyatı bu düşüşle birlikte Ekim ayına 32,88 dolar seviyesinde giriş yaptı.

YÜKSELİŞE GEÇEN ALTCOINLER

Düşüşlerin hakim olduğu süreçte kimi altcoinlerde ise piyasa tersine, yukarı yönlü fiyat hareketleri kaydedildi. Son 24 saatlik süreçte altcoinler arasında Toncoin (TON), elde ettiği %5,16’lık değer artışıyla en fazla yükselen altcoin oldu. Bu yükseliş sonrasında TON, 1,36 dolar seviyesine ulaştı. Diğer yandan en büyük kripto para birimi Bitcoin Ekim ayına 370 milyar dolarlık piyasa değeri ile giriş yaparken, kripto para piyasasının toplam değeri de 937 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.