Editörün SeçtikleriEğitimGündem

MEB’den acil karar: Bu yıl ilk defa uygulanacak! Bakan Özer detayları açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) matematik dersi ile ilgili yeni bir karar aldığını duyurdu. Bakan Mahmut Özer, sınıf öğretmenlerinin matematik becerilerini geliştirmeleri amacıyla bu yıl ilk defa 100 bin sınıf öğretmenine bu konuda eğitim verileceğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamayı Bakan Özer, AA muhabirine yaptı. Yaptığı açıklamasında öğrencilerin matematik ve Türkiye yeterliliklerinin artırılması hedefi doğrultusunda matematik alanında seferberlik başlattıklarını ifade etti.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Seferberliğin amacının matematik dersini sevdirmek ve matematikte başarıyı artırmak olduğuna işaret eden Özer, “Matematik seferberliği kapsamında çok kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Öğrencilerimizin öğrenmelerini etkileyen tüm değişkenleri denkleme dahil ediyoruz. Çok boyutlu bir süreç olan öğrenmenin kolaylaştırılması için somut materyallerden var olan materyallerin dijitalleştirilmesine kadar çok kapsamlı yürüttüğümüz çalışmalar sürüyor” dedi.

60 MATERYAL TAMAMLANDI

Özer, açıklamasının devamında “Okul öncesinde 14, ilkokul ve ortaokulda 46 olmak üzere toplamda 60 materyalin tasarımını tamamladık. Bakanlığımız Ders Aletleri Yapım Merkezi’nde üretimi yapılan materyaller okullara ulaştırılıyor. Fiziki materyallerle öğrencilerimiz matematik ile günlük hayat ilişkilerini kurabilecek, bu materyallerle soyut olan kavramlar somut hale gelecek. Bu durumda öğrenme daha kolay gerçekleşebilecek” dedi.

KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ

Özer, şunları kaydetti:

“Başlattığımız çalışma ile öğrencilerin mevcut problem çözümü yöntemlerini öğrenip tekrarlamasının beklendiği geleneksel sınıf ortamlarından, matematik kavramlarını kullanarak üst düzey düşünme kapasitesini geliştirebilecek beceriler edinmesini hedefleyen matematik dersinin dönüşümünün gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Çalışma, sınıf öğretmenlerinin matematik öğretim becerilerinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla inovatif pedagojik yaklaşım, uygulama ve teknolojik çözümleri içeren bir öğretmen eğitimi modelini ortaya koyuyor. Yeni nesil matematik eğitimi alanındaki gelişmelerle öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen matematik dersleri için yeni öğretim yöntemleriyle ilkokul öğretmenlerinin sınıflardaki yeni rol ve görevlerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”