Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

İndirimi unutun: Akaryakıta çifte zam geliyor! Okkalı zam anında pompa fiyatlarına yansıtılacak

Ülkemizde gündemden düşmeyen konulardan bir tanesi de akaryakıt. Sektör yetkililerinden araç sahiplerine kötü haber bugün geldi. Gelen son habere göre 81 ilin tamamında akaryakıt fiyatları değişiyor. Motorin ve benzine peş peşe zam geleceği açıklandı. O tarihe kadar depolarınızı fulleyin, yoksa zamlı fiyattan alacaksınız! İşte detaylar..

Brent petrolün Ocak ayı seviyelerine düşmesinden sonra milyonlarca kişi akaryakıta indirim haberi beklemişti. Ancak indirim yerine hem motorine hem de benzine zam geleceği açıklandı. 4 Ekim tarihinde tüm Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam geleceği duyuruldu. Peki, ne kadar zam gelecek?

BİR HAFTADA 10 DOLAR GERİLEDİ, AMA..

Petrol varil fiyatları bir hafta içerisinde 10 dolar kadar düştü. Bu süreç içerisinde piyasalarda oluşan indirim ne yazık ki gelmedi. Motorin ve benzin için beklenen indirim yerini zam haberine bırakınca vatandaşların tepkisini çekti.

HEM MOTORİN HEM DE BENZİNE ZAM

Sektör temsilcilerinin aktardığına göre motorin ve benzine gelecek zam oranı belli oldu. Ülke genelinde motorinin litre fiyatına 1,25 TL zam gelecek. 20 TL’nin altına inen benzin ise ortalama 96 kuruş ile 1,10 TL arasında yeniden zamlanacak.

AKARYAKITA NE ZAMAN ZAM GELECEK?

4 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere zamlı tarife sonrasında İstanbul Avrupa yakasında motorinde litre fiyatı 24,32 TL’ye yükselecek.

İstanbul Anadolu yakasında fiyatlar 23,33 TL’ye yükselecek. Motorin de ise Ankara’da 24,43 ve İzmir’de ise 24,47 TL’den satışa başlayacak.

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 20,18 TL olacak. Ankara’da 20,35 TL ve İzmir’de ise 20,31 TL’den satılacak.