Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücret zammında flaş gelişme! Yeni zam formülü belli oldu: Rekor zam geliyor

Asgari ücret 2023 zammı yıl sonu yaklaşırken milyonlarca çalışanın gündemindeki yer alırken asgari ücret zammı bekleyen milyonlarca kişi Aralık ayını beklemeye başladı. SGK Uzmanı Özgür Kaya 20+20 formülüne ilişkin ayrıntıları ifade etti.

Yıl sonuna yaklaştıkça milyonlarca çalışan, memur ve emekli için Ocak 2023 zammı bekleyişi daha da heyecanlı bir hale geliyor. Memur ve memur emeklisi için yılın ilk 6 ayı baz alınarak açıklanan zam oranı yüzde 41,69 olmuştu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 zam yapılmıştı. Ocak 2023 zammı için geri sayım başlarken milyonlarca kişinin yakından takip ettiği Eylül ayı enflasyon verisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Enflasyon beklentisi netleşirken memur ve emekli ile asgari ücretli çalışanların maaşları için zam formülleri bir bir ortaya çıkmaya başladı. Peki Ocak 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Ayrıntıları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları ise herkesi heyecanlandırmıştı. Yapılan açıklama ise şöyle olmuştu:

“Asgari ücretten memur ve emekli maaşına kadar tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde tekrar yükselterek enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayında 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni ücreti belirleyeceği belirtildi ve yılın başında verginin de artırılmasıyla yüzde 50,51 yükselen net asgari ücrete Temmuz’da da bir ara zam yapıldığı hatırlatıldı. Yaklaşık yüzde 30’luk ara zam ile net asgari ücret 5 bin 500 liraya yükselmişti.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA İPUCU BELLİ OLDU

CNNTürk’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya çok önemli açıklamalarda bulundu. Kaya açıklamalarında asgari ücret zammında yüzde 20 + 20 formülü ayrıntılarını paylaştı. Kaya’nın açıklamaları şöyle oldu:

“Yılın geri kalanında gelecek olan enflasyon rakamları memur, emekli ve asgari ücretlinin alacağı zammı etkileyecek. Enflasyon farkı yıl sonuna doğru yüzde 19-20 seviyelerine doğru ulaşmış olacak. Buna yüzde 20 refah payını da koyduğumuzda yüzde 40 seviyelerinde bir artış meydana getireceğini tahmin edebiliyoruz. Asgari ücretlinin maaşına da ilave getirecek. 5 bin 500 liraya yüzde 40 ilave ettiğimizde bu rakamın 7 bin 700 seviyelerine yükseleceğini öngörmek mümkün”